Firma to oznámila poté, co jí vedení radnice ve Valašském Meziříčí dopisem vyzvalo, aby se jasně vyjádřila, zda továrnu na Valašsku v průmyslové zóně Lešná ještě chce stavět.
"V uplynulých několika měsících jsme se soustředili na proces strategického plánování. Jeho výsledkem bylo rozhodnutí nepokračovat v našem projektu vybudování další výrobní kapacity v průmyslové zóně Lešná," uvedl v dopise starostovi Meziříčí Jiřímu Kostečkovi viceprezident firmy Raimo Mansikkaoja.
Omluva za průtahy
Nokian Tyres, jeden z největších světových výrobců pneumatik, chtěl do továrny v Lešné investovat devět miliard korun a celkem zaměstnat až tisíc lidí. V Lešné se mělo vyrábět asi osm milionů kusů pneumatik ročně.
Rozhodnutí o investici v Česku několikrát firma odložila. Nyní se vedení firmy radnici omluvilo za to, že rozhodování trvalo tak dlouho. Nokian neuvedl, jestli postaví svoji novou továrnu jinde v Evropě.
|
"Rozhodnutí finské strany respektujeme," uvedl Jiří Částečka.
Radnice nyní bude vyjednávat s dalšími zájemci o vstupu do průmyslové zóny. "Jednáme s textilními firmami z Jižní Koreje a Švédska, které jsou subdodavateli automobilky Hyundai, a s tuzemskou společností, zabývající se železniční kontejnerovou přepravou. Jednání s nimi jsou na počátku," uvedl starosta.
Není to první finská investice, která se v Česku neuskuteční. Kvůli zdlouhavému schvalování ztroskotal projekt papírny další finské firmy, společnosti Myllykoski v Opatovicích nad Labem na Pardubicku.
|
Firma nakonec oznámila, že postaví závod za zhruba 13 miliard korun v Německu. Kvůli možnému příchodu Nokianu padla i žaloba. V Lešné totiž působí chemická továrna Deza, která patří mezi největší znečišťovatele v zemi. Obcí prochází frekventovaná silnice ve směru na Slovensko.
Finské firmy jdou jinam
Místním lidem proto vadilo to, že při povolovacím procesu nebyly vzaty v potaz nynější hodnoty znečištění.
Odpůrci výstavby továrny - kvůli pochybením při procesu posuzování vlivu na životní prostředí - podali žalobu na Ministerstvo životního prostředí k Městskému soudu v Praze. Obrátili se také na veřejného ochránce práv Otakara Motejla.
"Zákon ukládá ministerstvu vycházet při posuzování z aktuálního stavu zatížení životního prostředí a z jeho limitů. Ministerstvo vydalo souhlasné stanovisko, aniž by tento stav byl zjištěn," uvedl právník Filip Gregor z Ekologického právního servisu, který obyvatele Lešné zastupuje.