Nový trik výrobců. V baleních je míň pracího prášku

Tomáš Fránek
3. 11. 2011 15:20
Německé úřady šetří podnět na tajnou dohodu výrobců pracích prášků
Praní prádla v Indii - sen každé ženy.
Praní prádla v Indii - sen každé ženy. | Foto: Reuters

Berlín/Brno - Největší světoví výrobci pracích prášků udělali utajeně krok, který tahá lidem peníze z kapes.

Balení pracích prášků, jako je Ariel nebo Persil, totiž výrobci poměrně výrazně zmenšili, ceny přitom zůstaly stejné jako u větších balení. Pro zákazníky tento krok znamená zdražení pracích prášků v průměru o 12,5 procenta.

Utajené "zdražení" objevili experti německého Spotřebitelského centra v Hamburku.

Ti během října prověřovali a testovali 24 pracích prášků, které se prodávají na evropském trhu, většinu z nich nakoupili v hypermarketech Kaufland.

A osmnáct výrobků včetně nejznámějších pracích prášků, jako je Ariel nebo Persil, je do obchodů dodáváno v menších baleních, ceny se ale vůbec nezměnily. "Takový postup odpovídá v podstatě situaci, při které by došlo ke zdražení výrobků o dvanáct a půl procenta," uvedli experti sdružení.

Je to podezřelé

Například jeden z pracích prášků Ariel od společnosti Procter & Gamble prodávaný v Kauflandu si původně lidé mohli koupit v balení 3,6 kilogramu, nyní ho experti sdružení koupili v 3,2 kilovém balení. Cena zůstala stejná - je to 10,49 eura za kus.
Podobné je to také u Persilu od společnosti Henkel. Jeden tekutý prací prášek určený na barevné prádlo se zmenšil z 3,37 litrů na 3 litry, cena v Kauflandu se nijak nezměnila a je pořád 10,45 eur.

 

Podle expertů sdružení je navíc podezřelé, že ke zmenšení balení sáhli výrobci ve stejnou dobu, podle nich jde o zakázanou dohodu v neprospěch zákazníků. Případ už proto šetří německý antimonopolní úřad.

Zástupci společnosti Procter & Gamble odmítli, že by jejich postup poškozoval spotřebitele, ceny jsou podle nich záležitostí obchodníků a to, že jsou prací prášky v menších baleních, si lidé mohou přečíst na obalech. Henkel odmítl zjištění spotřebitelského sdružení komentovat úplně.

Jednu pokutu za společný postup proti zákazníkům už přitom letos výrobci pracích prášků dostali od Evropské komise.
Ta na jaře uložila za kartelové dohody společnostem Unilever a Procter & Gamble pokutu 315,2 milionu eur (asi 7,7 miliardy korun). Firma Henkel, která se na kartelu podílela, pokutě unikla, neboť na dohody upozornila.

Česko není výjimka

Společnosti se domlouvaly na cenách pracích přípravků v osmi západoevropských a jihoevropských zemích, například v Německu, ve Francii, v Belgii či ve Španělsku. Kartel trval podle Evropské komise, která v EU dohlíží na dodržování unijních pravidel, tři roky, konkrétně v letech 2002 až 2005.

 

Ve Spojených státech založená Procter & Gamble zaplatila 211,2 milionu eur, britsko-nizozemská Unilever pak 104 milionů eur. Obě firmy se k dohodám, které jsou v EU zakázané, přiznaly. Komise jim na základě toho snížila pokutu o deset procent.

Německé spotřebitelské centrum už kvůli tomu, že výrobci zmenšují svoje výrobky, ale jejich ceny nesnižují, vytvořilo databázi asi 400 různých potravinářských a drogistických výrobků. Mezi potravinami, které se nyní prodávají v menších baleních za nesníženou cenu, jsou tak různé druhy káv, Nutella, tyčinky Kit Kat, sýry, pleny Pampers a čokoláda Milka.

 

V menším balení za stejnou cenu se také prodává třeba Aspirin. Celý přehled "zmenšených" výrobků zveřejnilo spotřebitelské centrum na adrese - http://www.vzhh.de/ernaehrung/32535/28102011Versteckte%20Preiserhoehungen.pdf

Zmenšování výrobků a nesnižování jejich ceny uplatňují také výrobci v Česku.

Zmenšení se už tak podle časopisu Marketing Media dočkal populární dezert Lipánek Maxi, výrobci zmenšili také čokoládovou tyčinku XXL 3bit a Milky Way. S novou recepturou zhubly také tatranky od Opavie i Sedity nebo tyčinky Deli. 


 

Právě se děje

před 6 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy