Nová fabia už jezdí. Byli jsme v Řecku u prvních testů

Radek Pecák Radek Pecák
15. 3. 2010 20:11
Vyzkoušeli jsme nové motory pod kapotou fabie a roomsteru

Athény - Jen pár stovek kilometrů mají zatím na tachometrech fabie a roomstery s "vyhlazenou" tváří, které právě dnes začali novináři testovat v okolí řeckého hlavního města. V Česku se zatím nové fabie neprodávají, první kusy by zákazníci měli přebírat již na přelomu března a dubna.

Nové fabie a roomstery, které se poprvé představily před dvěma týdny v Ženevě, prodělaly letos dvě hlavní změny. Ta první je vizuální: a dodáváme podle toho, co jsme viděli v Ženevě i nyní v Řecku, že se úprava přední části vozu designérům poměrně podařila.

Na silnici v reálném prostředí jak fabia, tak i roomster vypadají ještě o trošku lépe, než pod reflektory na ženevském výstavišti. Při pohledu do zpětného zrcátka už fabie jedoucí za námi nepůsobí tak extrémně úzká a vysoká.

Podívejte se na foto přímo z Řecka v galerii

Podstatnější jsou ale změny pod kapotou. Pro začátek jsme si vybrali fabii s motorem 1,2 TSI o výkonu 63 kW. Tedy vůz sice s benzinovým turbomotorem, ale naladěným na nižší výkon než například v modelu Yeti či Octavia. Už od začátku testovacích jízd se zdálo, že tohle by mohl být ideální motor zejména pro kratší verzi fabie. V rychlostech do 100 km/hod je velice tichý. Hluk do kabiny začne pronikat ve větší míře až při překročení hranice 4500 otáček.

Kromě tohoto motoru jsou novinářům k dispozici ještě nový turbodiesel 1,6 TDI opět ve trojím výkonovém provedení (55, 66 a 77 kW) a pochopitelně také nejsilnější motor o objemu 1,2 (105 koní).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy