Nahá žena propagující zastavárnu? Neetické, řekli radní

Tomáš Fránek
15. 7. 2009 14:20
Rada pro reklamu rozhodla, že propagace brněnské zastavárny je závadná
Foto: zenskaprava.ecn.cz

Brno - Použití reklamy s nahou ženou propagující v reklamě na služby brněnské zastavárny Index je urážlivé a neetické.

Rozhodla tak Rada pro reklamu, která řešila stížnost na bilboard brněnské zastavárny. Firma použila nahou ženu podobně jako další firmy v tuzemsku i když nahota neměla vůbec žádnou souvislost s nabízenými službami firmy.

Rada dostala stížnost na reklamu od občanského sdružení Nesehnutí, které zahájilo v Česku soutěž o Sexistické prasátečko, tedy o nejvíce sexistickou reklamu.

Nikdo si nestěžoval

Stížnost na bilboard zastavárny byla první v rámci kampaně. "Vnímáme to jako bezdůvodné využívání nahého ženského těla, reklama firmy Index je neetická a urážlivá," uvedla Kristýna Pešáková ze sdružení.

Firma se ale brání tím, že si nikdo na billboard nestěžoval. "Pro tuto reklamu byla využita umělecká fotografie, zobrazením částečné nahoty nedochází ke znevažování důstojnosti žen ani k porušení všeobecných norem slušnosti," napsali zástupci zastavárny reklamní radě.

Ta ale rozhodla, že "nahá" reklama je závadná, nemá žádný vztah ke službám, které zastavárna nabízí.

"Nahota se v reklamě má objevovat pouze tehdy, je-li v organické shodě s výrobkem, který je předmětem reklamy. V případě reklamy zastavárny Index tomu tak ale není," rozhodla Rada.

První na řadě

Ta také vyzvala firma k ukončení reklamní kampaně. Zastavárna ale zatím reklamu stáhnou nechce.

Reklama na zastavárnu je první, která se v rámci kampaně dostala až k reklamní radě. Občanské sdružení ale sbírá tipy až do konce srpna, už teď eviduje několik dalších případů.

Další podněty k reklamní radě ale neplánuje. "Chceme na nevhodnost takových reklam i jiným způsobem, třeba happeningy," uvedla Pešáková.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Policie hledá muže, který na ulici v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva mrtvé. Pachatel je na útěku, sdělil agentuře DPA mluvčí policie v Bielefeldu. Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Bild uvedl, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu.

Policie podezřívá z činu 52letého muže z Dolního Saska. Tvrdí, že veřejnosti nebezpečí nehrozí. "Policie má operační situaci plně pod kontrolou, ve službě je mnoho příslušníků," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy