Na úřady práce došli absolventi a nezaměstnanost stoupá

Radek Pecák Radek Pecák
9. 8. 2010 9:49
Analytici odhadovali
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Postupně zpět k hranici devíti procent roste míra nezaměstnanosti v Česku. Po čtyřměsíčním poklesu opět nezaměstnanost v červenci stoupla. Z 8,5 procenta na 8,7. Informovalo o tom Ministerstvo práce a sociálních věcí. Údaje jsou ve shodě s očekáváním analytiků.

Úřady práce  k 31. červenci registrovaly 505 284 lidí, což je o 4784 více než na konci června. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl počet nezaměstnaných o téměř dvacet tisíc. Sdělilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Na úřadech práce se v červenci nově evidovalo 55.634 osob. Ve srovnání s minulým měsícem je to více o 6846.  Z evidence naopak odešlo 50.850 uchazečů, o 12.217 méně než v předchozím měsíci .

Nezaměstnanost roste ve většině okresů

V červnu zaznamenaly nárůst nezaměstnanosti jenom dva úřady práce, v červenci jich bylo již 57. Nejvyšší nárůst byl v okresech Praha a Praha-východ, shodně o 3,3 procenta, Mladá Boleslav, o 3,1 procenta, a Brno-město o 2,9 procenta. Pokles nezaměstnanosti naopak zaznamenalo 20 úřadů práce. Nejvyšší  byl v okresech Jindřichův Hradec, o 2,1 procenta, Český Krumlov a Tachov, shodně o dvě procenta.

Absolventů škol a mladistvých bylo na konci července evidováno 24 861. Jejich počet vzrostl ve srovnání s předchozím měsícem o 856 a ve srovnání s červencem 2009 je vyšší o 3382. Na celkové nezaměstnanosti se podílejí 4,9 procenty, což je o 0,1 procentního bodu více než v červnu.

Pracovních míst zvolna přibývá

Jedinou pozitivní zprávou ve statistice červencové nezaměstnanosti je nárůst volných pracovních míst. Úřady práce jich evidovaly 33 479, což je 552 více než než v předchozím měsíci.

Na jedno volné pracovní místo v současné době připadá v průměru 15,1 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Děčín (55,8), Karviná (53,9), Teplice (46,5) a Třebíč (43,9). 

Situace se podle analytiků ještě nějakou dobu zlepšovat nebude. "Za celý tok 2010 odhadujeme, že míra registrované nezaměstnanosti dosáhne v průměru  9 %. V příštím roce dosáhne podle naší prognózy průměrná míra nezaměstnanosti v ČR dokonce 9,2 %. Důvodem očekávaného růstu průměrné míry registrované nezaměstnanosti jsou především plánované mzdové škrty ve veřejném sektoru," sdělil hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Putin prodloužil o další rok zákaz dovozu potravin ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze zemí, které po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014 přijaly sankce proti ruským společnostem a ruským představitelům.

Ruská odveta za západní sankce se prodlužuje do konce roku 2022, uvedl internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokument zveřejněný v úředním věstníku. Putin své rozhodnutí odůvodnil "ochranou národních zájmů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy