Na úřady práce došli absolventi a nezaměstnanost stoupá

Radek Pecák Radek Pecák
9. 8. 2010 9:49
Analytici odhadovali
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Postupně zpět k hranici devíti procent roste míra nezaměstnanosti v Česku. Po čtyřměsíčním poklesu opět nezaměstnanost v červenci stoupla. Z 8,5 procenta na 8,7. Informovalo o tom Ministerstvo práce a sociálních věcí. Údaje jsou ve shodě s očekáváním analytiků.

Úřady práce  k 31. červenci registrovaly 505 284 lidí, což je o 4784 více než na konci června. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl počet nezaměstnaných o téměř dvacet tisíc. Sdělilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Na úřadech práce se v červenci nově evidovalo 55.634 osob. Ve srovnání s minulým měsícem je to více o 6846.  Z evidence naopak odešlo 50.850 uchazečů, o 12.217 méně než v předchozím měsíci .

Nezaměstnanost roste ve většině okresů

V červnu zaznamenaly nárůst nezaměstnanosti jenom dva úřady práce, v červenci jich bylo již 57. Nejvyšší nárůst byl v okresech Praha a Praha-východ, shodně o 3,3 procenta, Mladá Boleslav, o 3,1 procenta, a Brno-město o 2,9 procenta. Pokles nezaměstnanosti naopak zaznamenalo 20 úřadů práce. Nejvyšší  byl v okresech Jindřichův Hradec, o 2,1 procenta, Český Krumlov a Tachov, shodně o dvě procenta.

Absolventů škol a mladistvých bylo na konci července evidováno 24 861. Jejich počet vzrostl ve srovnání s předchozím měsícem o 856 a ve srovnání s červencem 2009 je vyšší o 3382. Na celkové nezaměstnanosti se podílejí 4,9 procenty, což je o 0,1 procentního bodu více než v červnu.

Pracovních míst zvolna přibývá

Jedinou pozitivní zprávou ve statistice červencové nezaměstnanosti je nárůst volných pracovních míst. Úřady práce jich evidovaly 33 479, což je 552 více než než v předchozím měsíci.

Na jedno volné pracovní místo v současné době připadá v průměru 15,1 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Děčín (55,8), Karviná (53,9), Teplice (46,5) a Třebíč (43,9). 

Situace se podle analytiků ještě nějakou dobu zlepšovat nebude. "Za celý tok 2010 odhadujeme, že míra registrované nezaměstnanosti dosáhne v průměru  9 %. V příštím roce dosáhne podle naší prognózy průměrná míra nezaměstnanosti v ČR dokonce 9,2 %. Důvodem očekávaného růstu průměrné míry registrované nezaměstnanosti jsou především plánované mzdové škrty ve veřejném sektoru," sdělil hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy