Na Nečase se chystá trestní oznámení kvůli obří zakázce

Karel Toman
21. 12. 2011 5:30
Vítěz tendru státních Lesů ČR je ve ztrátě a má dluhy, obává se asociace
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů připravuje trestní oznámení na premiéra Petra Nečase (ODS). Podobné podala vloni "pro nečinnost" i na jeho předchůdce Jana Fischera.

Důvodem je i tentokrát mnohamiliardová veřejná zakázka Lesů ČR. Také proti tomuto státnímu podniku chystá asociace právní kroky.

"Papírový vítěz" zmíněné veřejné zakázky, firma Less & Forest, se totiž za jediné čtvrtletí propadl do ztráty skoro 70 milionů a další ztrátu nejméně 50 milionů si zřejmě ještě připíše. Firma má navíc velké dluhy.

Pokud Lesy ČR uzavřou smlouvy s firmou, které podle místopředsedkyně sněmovny Kateřiny Klasnové (VV) reálně hrozí insolvence, půjde podle ní o "zločinné jednání". Státní podnik tím vystaví daňového poplatníka riziku velkých ztrát za vytěžené dříví, které firma v případě platební neschopnosti nemusí zaplatit.

Podle Klasnové by se měla soutěž zrušit. Ze sporu o zakázku se tak stává spor koaliční (viz box).

Lesy ČR opět na prodej?

  • Spor o pětiletou zakázku Lesů ČR na komplexní lesnické práce za sedm miliard už přerůstá do politiky. Věci veřejné si totiž kvůli kontroverzní zakázce přejí odvolat ředitele Lesů ČR Svatopluka Sýkoru.
  • To už delší čas chce také přední kritik státního podniku, prezident AČMD Zdeněk Valný, kterého později Věci veřejné neúspěšně prosazovaly na místo náměstka pro lesní hospodaření už za ministra Ivana Fuksy z ODS. 
  • Fuksův nástupce a spolustraník, ministr zemědělství Petr Bendl, si ale nakonec na toto půl roku neobsazené místo minulý týden vybral ředitele Krajského ředitelství Lesů ČR v Teplicích Radka Brauma a Sýkoru odvolat nehodlá. "Toto téma není aktuálně na stole," vzkázal Bendl po svém mluvčím k případnému Sýkorovu odvolání.
  • Místo toho Bendl v Parlamentních listech připustil, že by stát mohl Lesy ČR prodat. "Chci otevřít debatu nad tím, jak Lesy ČR spravovat a jak je případně privatizovat," řekl doslova. Myšlenku prodat část akcií Lesů ČR na burze svého času prosazoval i ministr Fuksa.

Lesy ČR: Pravidla za pochodu neměníme

"Je to absurdní nesmysl," tvrdí o možnosti insolvence majitel holdingu Less Jan Mičánek. Za "nepodložené a zavádějící" označují "tvrzení a dedukce" poslankyně Klasnové také Lesy ČR.

"Lesy ČR postupují plně dle zákona a nemohou upravovat výsledky veřejné zakázky podle ekonomické situace účastníků," uvedl mluvčí státního podniku Zbyněk Boublík. K trestním oznámením proto podle podniku není žádný důvod.

Největší tuzemská dřevařská firma Less je nejvýznamnějším smluvním partnerem Lesů ČR. Její finance jsou teď ale napjaté. Ve třetím čtvrtletí letošního roku se propadla do ztráty 68,3 milionu korun.

Ještě v pololetí přitom vykazovala zisk tři miliony. To znamená ztrátu přes 70 milionů za jediné čtvrtletí. Na začátku čtvrtého kvartálu už přitom bylo ve státních lesích vytěženo bezmála 90 procent dříví a firmě se tak tento trend bude v posledním čtvrtletí těžko obracet.

"To by hrozilo, pokud bychom byli odkázáni jen na Lesy ČR. Jejich zakázky ale tvoří v našem obratu jen třetinu," řekl na to Mičánek. Jak ale čtvrtý kvartál dopadne, si odhadnout netroufl.

Insolvence? Nesmysl, ujišťuje Mičánek

Připustil však, že bude nucen vzdát se některých zakázek, kde podal nejlepší nabídku. Tím ve prospěch Lesů ČR propadnou složené jistiny - jakési nevratné vstupenky do tendru. Less tím podle něj odepíše dalších asi 50 milionů korun.

Státní podnik sice holdingu Less údajně dluží za celý rok až 180 milionů korun, o ty se ale s Lesy ČR soudí.

"Máme obrat osm miliard. Dvacet let vytváříme zisky v řádech stamilionů. Máme půl miliardy vlastního kapitálu. Ztráta 68 milionů je sice nepříjemná věc, ale není to nic fatálního," vysvětlil Mičánek.

Na druhou stranu dluží holding Less bankám kolem dvou miliard korun.

Pozastavenou soutěž Lesů ČR "odblokoval" počátkem prosince antimonopolní úřad, když potvrdil její regulérnost. Less & Forest z holdingu Less v ní podal nejlepší nabídky na 75 procent ze 107 územních jednotek a Lesy ČR obratem avizovaly, že "ihned zahájí kroky k urychlenému uzavírání smluv."

A právě v tom vidí místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová problém.

Chystá se "zločinné jednání", varuje Klasnová

"Jestliže má státní podnik Lesy ČR v úmyslu uzavřít dominantní část smluv s někým, komu reálně hrozí insolvence, považuji to za zločinné jednání, v jehož důsledku může stát přijít o miliardy korun," zopakovala Klasnová své podezření, na které jako první před časem upozornil deník Aktuálně.cz.

Podívejte se na nejkrásnější obrázky českých lesů podle Hnutí Duha:

Jak by mohla škoda státnímu podniku, a tedy daňovému poplatníkovi vzniknout?

Se všemi lhůtami, dobami splatnosti a tolerancí dovolují smluvní podmínky Lesů ČR těžařské firmě zaplatit za dříví až 116 dní po začátku těžby, upozorňuje Zdeněk Valný, prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů. Podle něj je to evropský unikát.

Za tu dobu podle něj totiž může lesnická firma vytěžit až 40 procent ročního objemu dříví. Pokud by na konci tohoto období zkrachovala, propadnou její bankovní garance, které předtím složí, ve prospěch Lesů ČR.

Tyto garance ale dosahují jedné šestiny průměrného objemu roční těžby a podle Valného tak na pokrytí celé hrozící škody ve výši až dvou pětin roční těžby stačit nebudou. Pojišťovny přitom v Evropě tolerují nesplacenou fakturu nanejvýš 60 dní a garantují splacení až 90 procent hodnoty obchodu.

Možnost, že by vytěžené dřevo nezaplatil, podnikatel Mičánek už dříve pro Aktuálně.cz rozhodně odmítl. Podle prezidenta asociace Valného se však bez ohledu na to ukázalo, že státní podnik Lesy ČR nedodržel usnesení vlády z letošního února, které mu přikázalo zajistit dostatečné bankovní garance.

Dřevozpracovatelé připravují těžký kalibr

Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů, sdružující firmy s 1800 zaměstnanci a obratem 3,5 miliardy korun, má proto podle Valného podezření na spáchání trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku.

Navzdory tomu, že to Lesy ČR opakovaně popřely, místopředsedkyně Klasnová tvrdí, že z její korespondence s generálním ředitelem Lesů ČR Svatoplukem Sýkorou vyplývá, že podnik některé soutěžitele, včetně holdingu Less, dlouhodobě zvýhodňuje.

Podle Valného je to další důvod k právním krokům a asociace je podle něj připravena je podniknout. Kromě toho je podle něj téměř jisté, že tendr nabere opět zpoždění a pily dřevozpracovatelů tak budou stejně jako vloni nějaký čas stát. Asociace se proto chystá zopakovat to, co udělala vloni za ministra zemědělství Jakuba Šebesty (nestraník za ČSSD).

Když se tehdy Lesy ČR snažily prosadit desetiletý tendr, podobně jako to později za Nečasovy vlády zkoušel ministr Ivan Fuksa, upozorňovala asociace na vady soutěže tak dlouho, až na premiéra Jana Fischera podala trestní oznámení pro nečinnost.

Zastavení soutěže tehdy žádala i ČSSD. Když Jan Fischer kontroverzní tendr zrušil a přenechal ho vládě vzešlé z nových voleb, asociace trestní oznámení stáhla.

"Je neuvěřitelné, že jedna vláda během dvou let opakovala stejnou chybu, na kterou jsme ji opakovaně upozorňovali," vysvětluje Valný, proč se chystá podat trestní oznámení na premiéra znovu. AČMD totiž vládu na možnost zpoždění těžby, a tím pádem ztrát ve svých provozech, upozornila vloni i letos.

Připomeňte si, jak se demonstrovalo proti "otrokářství" ve státních lesích:

"Je to těžký kalibr," připustil k chystanému kroku prezident asociace Valný. "Od začátku tady ale upozorňujeme na hrozbu monopolizace státních zakázek a naprosto vědomého poškozování malých a středních dřevozpracovatelů. Vyzýváme k jednání, ale riziky pro stát se tady prostě nikdo nezabývá," zdůvodnil chystaný krok prezident Valný.

Tím, že Lesy ČR v komplexní zakázce sloučily těžbu a nákup služeb na pět let dopředu, podle Valného státní podnik dosáhl toho, že těžařské firmy nabídly dumpingové ceny, na kterých musejí prodělat. Aby k tomu nedošlo, nabízejí už teď dřevozpracovatelům a nábytkářům na příští rok dřevo za netržní ceny.

Už teď podle Valného stojí kubík srovnatelné kulatiny v Česku zhruba o deset eur víc, než v Německu a Rakousku. Čeští dřevozpracovatelé a nábytkáři tak na evropském trhu nemohou uspět."Jde přitom o sektor zaměstnávající na devadesát tisíc lidí," tvrdí Valný.

Asociace se proto dlouhodobě obává, že "kartelizace" trhu s dřívím Lesů ČR, před kterou varovala i Transparency International, má ve prospěch těžařských gigantů odstranit konkurenci menších a středních dřevozpracovatelů.

Člen dozorčí rady Lesů ČR, ekonom Miroslav Zámečník, v minulosti Valného mimo jiné i pro tyto jeho postoje označil za lobbistu.


 

Právě se děje

Další zprávy