Novela Ústavy má NKÚ dovolit šťáry ve státních firmách

Karel Toman
7. 12. 2011 17:55
S návrhem přišli poslanci TOP09 a VV, pro je i ČSSD. Koaliční ODS je však proti
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Veřejnost by měla získat daleko větší přehled o stamiliardovém účetnictví státních firem jako je ČEZ, do kterých dnes vidí jen jejich manažeři a politici dosazení na placená místa v jejich dozorčích radách.

Počítá s tím pozměňovací návrh novely Ústavy a zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ) z pera poslanců Stanislava Polčáka (TOP 09) a Jany Suché (VV), který poslanecké sněmovně ve čtvrtek doporučil její Ústavně právní výbor.

Původně měl vládní návrh novely rozšířit pravomoci NKÚ jen na obce. Podle pozměňovacího návrhu Polčáka a Suché by měl mít ale nově možnost posílat kontroly i do státních firem, jako jsou ČEPRO, ČEPS, Letiště Praha, České aerolinie, Lesy ČR, Budvar nebo Česká pošta

NERV je pro, ODS proti

Podle Ekologického právního servisu, který se ve věci angažuje, byla pravomoc NKÚ rozšířená i na státní firmy součástí koaliční dohody, z programového prohlášení vlády ale později vypadla. Proti jsou podle EPS hlavně poslanci ODS.

"Připadá nám to pikantní v době, kdy ministr zahraničí v médiích otevřeně mluví o tom, že ČEZ tajně platí politiky," řekl Aktuálně.cz Martin Fadrný z Ekologického právního servisu.

Jde přitom o opravdu velké peníze. Jen 13 státních společností mělo v roce 2010 obrat kolem 300 miliard korun, což je částka odpovídající bezmála jedné třetině státního rozpočtu. Po kontrolách od NKÚ ve státních firmách proto volají i vládní ekonomičtí experti. 

"Nová pravomoc NKÚ kontrolovat tyto společnosti je více než nutnost," stojí mezi 12 protikorupčními doporučeními Národní ekonomické rady vlády (NERV) z června 2011.

"U velkých investic těchto firem by měl NKÚ kontrolovat, zda si ministerstva vyžádala podklady, dokumenty, nechala si zpracovat alternativní možnosti, oponentské posudky atd.," řekl člen NERVu a premiérův poradce Jan Pavel na květnovém semináři, který EPS k tématu pořádal.

NKÚ: Kontroly zvládneme

Foto: Ludvík Hradilek

"Pokud se někdo bojí arbitráží minoritních akcionářů, měl by jmenovat příklad země, ve které k něčemu takovému došlo. Kontrola těchto firem ze strany NKÚ je přece běžná v řadě zemí EU," dodal.

S tím souhlasí i experti z Ekologického právního servisu. "Není pravda, že by kontrola NKÚ krátila práva minoritních akcionářů ve firmách, kde stát nemá 100%," tvrdí EPS o firmách, jako je například ČEZ, kde má stát kolem 70 % akcií a zbytek drží soukromí majitelé. Podle EPS totiž zprávy NKÚ zachovávají obchodní tajemství.

Úspory  tak může přinést už jen samotná možnost, že NKÚ kontrolu do firmy pošle. "Český organizovaný zločin nejvyšší úrovně … profituje zejména systematickým obohacováním se na veřejných rozpočtech a firmách se státní majetkovou účastí," připomněl EPS citát z poslední zprávy BIS.

Předseda NKÚ František Dohnal na rozpravě k návrhu ve čtvrtek řekl, že úřad kontroly státních firem kapacitně zvládne.

Důležitý milník boje proti korupci

Návrh jde do druhého čtení na schůzi parlamentu, která začíná 6. prosince. Novela ústavy musí být schválena dvoutřetinovou většinou. Kromě TOP09 a VV, vyslovil návrhu podporu i šéf imunitního a mandátového výboru Jeroným Tejc z ČSSD.

O šancích novely na schválení ale Fadrský z EPS zatím nechtěl spekulovat.

"Pokud koalice a vůbec všechny strany, včetně opozičních, myslí boj proti korupci vážně, měly by právě otevření státních firem kontrolám ze strany NKÚ dát zelenou," řekl pouze.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 4 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy