Praha - Ačkoli zemědělci již nejméně dva týdny poukazují na možné negativní důsledky dubnového sucha pro letošní úrodu, situace rozhodně není tragická.
Tvrdí to jak ministerstvo zemědělství, tak odborníci sledující stavy porostů hospodářských plodin. Nedostatek vláhy je sice v některých oblastech již kritický a začíná ohrožovat především plodiny seté na jaře, zejména ječmen. Přesto by to příroda ještě nějakou dobu vydržela, i kdyby nepřišly o víkendu avizované deště.
Pršet má dost
"Vláhový deficit příroda může dohnat, pokud v květnu přijdou vydatnější deště", řekl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Obdobné signály vysílá i ministerstvo zemědělství. "Situace bude velmi kritická, pokud nespadne do 20. května 2007 alespoň 10 -15 mm srážek," uvedl Hugo Roldán z odboru komunikace ministerstva zemědělství.
Podle střednědobé předpovědi by přitom měl v nejbližších dvou týdnech napršet až trojnásobek tohoto množství. "Zatím není důvod k panice. Vláhový deficit se dosud nepromítá do rostlinné produkce, o pokud v příštích čtrnácti dnech zaprší, není důvod k obavám. Pokud by ale současné sucho pokračovalo další měsíc, každopádně by se projevilo na letošní úrodě.
Kdyby i pak nepršelo, byly by ohroženy především jařiny a cukrovka, ale negativně by se sucho promítlo i u ozimů," říká i mluvčí ministerstva Táňa Králová. Ozimá pšenice a ozimá řepka, dvě nejvýznamnější hospodářské plodiny pěstované v ČR, přitom ani díky dubnovému suchu významnější problémy nemají.
Například řepka podle ministerstva dosud těžila z příznivých podmínek v průběhu zimy, takže její porosty jsou husté a v nižších polohách v plném květu. "Pokud nedojde ke kritickému vývoji, v dalším průběhu vegetace, měla by být sklizeň řepky nadprůměrná", konstatuje Roldán.
Ovoce je odolné
Ministerstvo nicméně přiznává, že některé další olejniny jako mák, hořčice, slunečnice a jarní řepku sucho poškodilo a například asi 30 procent ploch máku bude zaoráno. Problémy nehrozí ani v případě ovoce. "Prozatím očekáváme minimálně průměrnou úrodu, dopad sucha na ovocné stromy je menší než například na obiloviny stromy jsou vůči němu odolnější především díky kořenům sahajícím hlouběji pod povrch půdy," říká předseda Ovocnářské unie ČR Jaroslav Muška.
Také on považuje ale za rozhodujících příštích dva týdny. Muška nicméně upozorňuje na jiný negativní klimatický vliv totiž na dvě vlny přízemních mrazíků (naposledy tento týden), které poškodily porosty jahod. Podle analýzy Českého hydrometeorologického ústavu jsou zásoby vody v zemi v současné době prakticky na nule.
Na druhou stranu je podle ČHMÚ díky srážkám v průběhu března odtokové období jen mírně podnormální. A pokud se týká hladin spodních vod, pak ty jsou podle ústavu většinou na dlouhodobém průměru. Podprůměrný stav je v současné době jen zhruba na třetině sledovaných lokalit.