Miliardář Kellner zemřel při nehodě vrtulníku na Aljašce. Zprávu potvrdila mluvčí PPF

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 29. 3. 2021 17:10
Nejbohatší Čech Petr Kellner letěl na palubě helikoptéry spolu s několika dalšími lidmi na Aljašce, když se vrtulník zřítil poblíž tamního ledovce. Informaci, že miliardář zemřel, potvrdila mluvčí společnosti PPF Jitka Tkadlecová. Jeden člověk nehodu přežil, podle agentury AP je v léčení v nemocnici v Anchorage. 

Nehodu i se jmény obětí potvrzuje také záznam na serveru aljašských bezpečnostních složek. Na palubě byl podle něj také další muž z Česka, padesátiletý Benjamin Larochaix a také Američan Gregory Harms.

Skupina odletěla vrtulníkem lyžovat, přičemž šestapadesátiletý Kellner a padesátiletý Larochaix podle agentury AP patřili k "loajálním a častým hostům" horské chaty Tordrilllo. Právě její zaměstnanci nehodu a úmrtí pasažérů potvrdili. 

K pádu mělo dojít v půl sedmé večer v sobotu aljašského času (v noci ze soboty na neděli ve střední Evropě), a to asi 80 kilometrů východně od Anchorage. Okolnosti jsou zatím neznámé, stejně tak příčina pádu. Záchranáři se na místo vydali asi po třech hodinách, když dostali informaci o dlouho se nevracejícím vrtulníku a možném umístění trosek stroje.

Muži letěli ve vrtulníku Airbus AS350B3, který patřil firmě Soloy Helicopters z Wasilly na Aljašce. "Je to velmi strmý terén, pokrytý sněhem," uvedl šéf Národní rady pro bezpečnost dopravy (NTSB), která nehodu vyšetřuje. Těla mrtvých záchranáři odvezli z místa nehody v neděli večer, kdy také informovali pozůstalé. 

Kellnerův pohřeb se bude konat v úzkém rodinném kruhu. Mluvčí PPF zároveň požádala, aby všichni respektovali soukromí jeho rodiny.

"Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem. Pohřeb proto proběhne v úzkém rodinném kruhu. Prosíme všechny, zejména média, aby v tuto těžkou chvíli respektovali soukromí rodiny pana Petra Kellnera," uvedla Tkadlecová. Řízením veškerých aktivit ve skupině PPF byl pověřen Ladislav Bartoníček, jeden z jejích akcionářů.

Za 17 let tu nebylo takové neštěstí

Harms pracoval několik let jako průvodce. "Greg byl jeden z nejzkušenějších průvodců," uvedla mluvčí společnosti, které patří chata Tordrilllo. Sean McMannany, který také letěl v helikoptéře, pracoval více než deset let coby průvodce a pořádal lavinové kurzy. Pátou obětí je třiatřicetiletý pilot Zachary Russel. Jméno přeživšího není známé.

Chata leží 97 kilometrů severozápadně od Anchorage, nedaleko jezera Judd. Webové stránky společnosti uvádějí, že jde o nejdéle provozovanou horskou chatu tohoto typu na Aljašce. Nabízejí speciální vysokohorské výpravy helikoptérou. Balíček tu stojí nejméně 15 tisíc dolarů na osobu (zhruba 332 tisíc korun).

"Je to zdrcující zpráva pro naše zaměstnance, komunitu, ve které působíme, i pro rodiny zesnulých," stojí v oficiálním prohlášení horské chaty Tordrillo. "Za 17 let provozu je to poprvé, co jsme museli čelit události takového rozsahu," píše se v vyjádření. Upřímnou soustrast již Kellnerovým blízkým vyjádřil také premiér Andrej Babiš. "Neuvěřitelná tragédie," napsal na sociální síť Twitter. 

Kellner je majoritním vlastníkem investiční skupiny PPF Group, která investuje do řady odvětví a působí na třech kontinentech. Podle výroční zprávy společnosti za rok 2019 Kellner ovládá 98,93 procenta PPF. Kellnera už 15 let řadí časopis Forbes mezi nejbohatší lidi na světě, jeho majetek odhaduje na 293 miliard korun.

Typ vrtulníku, po jehož pádu zemřel miliardář Petr Kellner, dokázal přistát i na Mount Everestu:

Typ vrtulníku, po jehož pádu zemřel miliardář Petr Kellner, dokázal přistát i na Mount Everestu | Video: Airbus Helicopters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy