Sonda do duše českého podnikatele: V krizi příležitost nevidí, vzorem mu je i Babiš

Ekonomika Ekonomika
28. 3. 2021 13:35
Koronakrize mnoho nových šancí pro podnikání nenabízí, myslí si většina českých podnikatelů. Přesto jsou sebevědomější než zbytek české populace, ukazuje aktuální průzkum agentury Ipsos pro projekt Česko v datech. Svůj podnikatelský vzor skoro polovina oslovených nemá. Pokud ano, pak vedou nejbohatší Čech Petr Kellner, premiér Andrej Babiš nebo podnikatel Tomáš Baťa.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: Reuters

Současnou krizi způsobenou pandemií koronaviru vnímají pozitivně čtyři z deseti českých podnikatelů. Vidí v ní zejména možnost využít nové podnikatelské příležitosti, které dříve na trhu nebyly. Vnímají ji také jako vhodnou dobu pro osvojení práce s novými on-line kanály.

Části z nich krize podle průzkumu přinesla více zakázek. "Mezi podnikateli přesto v 58 procentech případů převládá názor, že jim krize nové příležitosti pro jejich podnikání neposkytuje. Tito dotázaní si stěžují zejména na úbytek zakázek a klientů, nižší příjmy, ale také na omezení nebo úplný zákaz jejich činnosti," popisuje Adéla Denková z projektu Česko v datech.

Průzkum dále ukazuje, že míru osobní síly a odolnosti zvyšuje jako u běžné populace počet náročných životních situací. "Jedná se zejména o situace spojené právě s vlastním podnikáním, jako je například krach firmy, ale ve značné míře také situace související s rodinným životem. Mezi ně patří výchova dětí nebo domácí péče o postiženého či seniora. U podnikatelů se také jako zásadní často objevuje složení státních zkoušek na vysoké škole," uvádí Denková

Do trojice vůbec nejdůležitějších vlastností silných a sebevědomých podnikatelů patří podle výsledků vytrvalost (27 procent), zodpovědnost (25 procent) a orientace na své cíle (17 procent).

"Pokud ale mají podnikatelé jmenovat vzor silného a sebevědomého podnikatele, téměř polovina z nich nedokáže nikoho takového určit. V několika málo procentech případů potom jmenují Petra Kellnera, Andreje Babiše nebo Tomáše Baťu," vysvětluje Denková.

Při hodnocení svých vlastností podnikatelé uvádějí, že jim nejvíce chybí schopnost nepodléhat emocím (40 procent), schopnost komunikovat (33 procent) a ochota riskovat (31 procent).

U příkladů sebevědomých a silných Čechů obecně se podnikatelé dotýkají zejména politiky, historických osobností, vědců, lékařů a vynálezců, ale také hudebníků a sportovců.

Silné podnikatelské osobnosti Pro kolik % dotázaných je vzorem
Radim Jančura 2,5
Andrej Babiš 3,5
Tomáš Baťa 3,5
Elon Musk 2,0
Petr Kellner 4,0
Tomáš Čupr 2,0
Bill Gates 3,0
Steve Jobs 1,5
Stanislav Bernard 1,5
Jan Mühlfeit 1,0
Jiné 27,5
Nevím 47

Zdroj: Česko v datech

 

Právě se děje

před 21 minutami

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

Další zprávy