Michelské pekárny omezí dodávky, prodělaly tři miliony

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
1. 6. 2013 10:22
Společnost zastavuje od 1. června dodávky pečiva do menších obchodů v okolí Prahy
Foto: Michelské pekárny

Praha - Michelské pekárny se podle informací z trhu rozhodly od 1. června zastavit dodávky pečiva do malých obchodů v okolí Prahy. Online deníku Aktuálně.cz to potvrdilo několik provozvatelů menších prodejen s potravinami.

"Michelské pekárny nás o zastavení dodávek informovaly telefonicky ve středu," sdělil jeden z obchodníků. "To, že nám od června pozastaví dodávky pečiva, nám Michelské pekárny sdělily dopisem, který poslaly po řidiči," stěžuje si další majitelka obchodu s potravinami s tím, že pekárny daly obchodníkům na zajištění pečiva od jiného dodavatele pouhé tři dny.

Michelské pekárny online deníku Aktuálně.cz potvrdily, že dodávky do některých malých obchodů skutečně přerušily. Rozhodnutí odůvodňují tím, že firma musí reagovat na situaci na trhu, která dlouhodbě neodpovídá cenové hladině pekárenských produktů. "Pro některé zákazníky to může znamenat i to, že si budou hledat s ohledem na své nízké odběry a vysoké požadavky jiného dodavatele," říká mluvčí Michelských pekáren Ivanka Benešová.

Ze ztráty, která se loni pohybovala okolo tří milionů korun, se chce společnost Michelské pekárny Sales dostat díky změně priorit. „Plánem je více se zaměřit na na speciální pekárenské výrobky a produkty s delší trvanlivostí," upřesňuje Benešová.

Kolika prodejen v Praze a okolí se ukončení dodávek týká, firma nesdělila. Bez pečiva z Michle ale od června podle zdrojů Aktuálně.cz zůstanou například Dolní Břežany, Hodkovice, Zlatníky, Zvole, Ohrobec nebo Zbraslav. Pozastavení dodávek potvrdili také maloobchodníci z Davle. Podle nich nebudou pekárny zavážet ani například do Mníšku pod Brdy, Jílového u Prahy nabo Štěchovic.

Řidiči, kteří pečivo Michelských pekáren rozvážejí, podle informací maloodběratelů hovoří o odstavení výrobní linky pro všechny zákazníky z okraje Prahy.

"Přitom jsme zákazníci, kteří je vždy drželi nad vodou, jelikož platíme za dodávky každý týden a většinou hotově," dodává jeden z obchodníků.

Rostoucí ceny surovin, vysoké palivové náklady a převis nabídky nad poptávkou vrhly tuzemské pekaře do jednoho z nejhorších období v historii. Jsou tak nuceni úplně zmrazit investice a šetřit, kde se dá.

Podle odborníků se pekárnám skutečně v posledních letech výroba běžného pečiva nevyplatí. Přestože lidé chléb i rohlíky pořád hodně kupují, řetězce tlačí jejich ceny stále níž. Dodavatelé tak údajně musí základní pečivo prodávat pod cenou. Záchranou může být právě specializace na jiné druhy pečiva.

Historie Michelských pekáren sahá do roku 1975, kdy zahájila provoz jako první průmyslová pekárna v Praze. Holding, do něhož spadají napřklad Michelské pekárny Sales nebo Michelské pekárny Stores, v současné době zaměstnává 300 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy