Michelské pekárny omezí dodávky, prodělaly tři miliony

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
1. 6. 2013 10:22
Společnost zastavuje od 1. června dodávky pečiva do menších obchodů v okolí Prahy
Foto: Michelské pekárny

Praha - Michelské pekárny se podle informací z trhu rozhodly od 1. června zastavit dodávky pečiva do malých obchodů v okolí Prahy. Online deníku Aktuálně.cz to potvrdilo několik provozvatelů menších prodejen s potravinami.

"Michelské pekárny nás o zastavení dodávek informovaly telefonicky ve středu," sdělil jeden z obchodníků. "To, že nám od června pozastaví dodávky pečiva, nám Michelské pekárny sdělily dopisem, který poslaly po řidiči," stěžuje si další majitelka obchodu s potravinami s tím, že pekárny daly obchodníkům na zajištění pečiva od jiného dodavatele pouhé tři dny.

Michelské pekárny online deníku Aktuálně.cz potvrdily, že dodávky do některých malých obchodů skutečně přerušily. Rozhodnutí odůvodňují tím, že firma musí reagovat na situaci na trhu, která dlouhodbě neodpovídá cenové hladině pekárenských produktů. "Pro některé zákazníky to může znamenat i to, že si budou hledat s ohledem na své nízké odběry a vysoké požadavky jiného dodavatele," říká mluvčí Michelských pekáren Ivanka Benešová.

Ze ztráty, která se loni pohybovala okolo tří milionů korun, se chce společnost Michelské pekárny Sales dostat díky změně priorit. „Plánem je více se zaměřit na na speciální pekárenské výrobky a produkty s delší trvanlivostí," upřesňuje Benešová.

Kolika prodejen v Praze a okolí se ukončení dodávek týká, firma nesdělila. Bez pečiva z Michle ale od června podle zdrojů Aktuálně.cz zůstanou například Dolní Břežany, Hodkovice, Zlatníky, Zvole, Ohrobec nebo Zbraslav. Pozastavení dodávek potvrdili také maloobchodníci z Davle. Podle nich nebudou pekárny zavážet ani například do Mníšku pod Brdy, Jílového u Prahy nabo Štěchovic.

Řidiči, kteří pečivo Michelských pekáren rozvážejí, podle informací maloodběratelů hovoří o odstavení výrobní linky pro všechny zákazníky z okraje Prahy.

"Přitom jsme zákazníci, kteří je vždy drželi nad vodou, jelikož platíme za dodávky každý týden a většinou hotově," dodává jeden z obchodníků.

Rostoucí ceny surovin, vysoké palivové náklady a převis nabídky nad poptávkou vrhly tuzemské pekaře do jednoho z nejhorších období v historii. Jsou tak nuceni úplně zmrazit investice a šetřit, kde se dá.

Podle odborníků se pekárnám skutečně v posledních letech výroba běžného pečiva nevyplatí. Přestože lidé chléb i rohlíky pořád hodně kupují, řetězce tlačí jejich ceny stále níž. Dodavatelé tak údajně musí základní pečivo prodávat pod cenou. Záchranou může být právě specializace na jiné druhy pečiva.

Historie Michelských pekáren sahá do roku 1975, kdy zahájila provoz jako první průmyslová pekárna v Praze. Holding, do něhož spadají napřklad Michelské pekárny Sales nebo Michelské pekárny Stores, v současné době zaměstnává 300 lidí.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy