Lidé Sazce nevěří, tržby z loterií strmě padají

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
17. 5. 2011 13:46
Tržby z loterií klesly v dubnu o 47 procent, zástupci Sazky označují údaje za chybné

Praha - Insolvenční řízení, odpojování terminálů a další spory okolo loterijního gigantu Sazka zchladilo chuť sázejících sypat do pokladny firmy peníze.

Tržby z loterijní činnosti se meziročně v dubnu propadly o 47 procent na 380 milionů korun. Meziměsíčně poklesly o 37 procent, tedy o 224 milionů. Ve zprávě zpracované pro prozatímní věřitelský výbor Sazky to uvádí poradenská společnost PricewaterhouseCoopers.

Přitom v lednu tvořily právě peníze z loterií 85 procent všech příjmů Sazky.

Členové prozatímního věřitelského výboru podle zápisu z jednání výboru upozornili na nestandardní nárůst mzdových nákladů v březnu a na další nesrovnalosti týkající se nákladů. To podle nich vede k závěru o možnosti vyvádění finančních prostředků ze společnosti Sazka.

Předseda odborů v Sazce Jan Kašpárek výboru sdělil, že mzdy jsou zaměstnancům vypláceny již několik měsíců bez prémií. "Proto nedokáže vysvětlit výše zmiňovaný nestandardní nárůst mzdových prostředků v měsíci březnu," uvádí zápis.

Šéf odborářů také upozornil, že řada zaměstnanců podává výpovědi, v mnoha případech podle něj jde o "kvalitní a pro společnost potřebné" lidi.

Propadají se i další příjmy

Tržby z online terminálů klesly v dubnu na 182 milionů korun, což je ve srovnání s letošním březnem pokles o polovinu a ve srovnání s dubnem loni pokles o 70 procent. Tržby z nabíjení mobilních telefonů pak klesly podle zprávy v dubnu na nulu z předchozích každoměsíčních 30 milionů korun. Důvodem bylo přerušení spolupráce s operátory.

U hry Sportka se kvůli vyhlášení úpadku snížily vklady sázejících z běžných 40 až 60 milionů korun na jedno slosování na 30 až 50 milionů korun, což podle zprávy nebyl zásadní propad.

Vklady podle PwC výrazně klesly až po oznámení Sazky o nevyplacení lednové výhry za zhruba 103 milionů korun, snížily se na osm až 11 milionů korun na jedno slosování. "Nízké vklady se drží od 23. března na této úrovni až do současnosti," uvádí zpráva.

Sazka: údaje jsou špatné

Zástupci Sazky se proti zprávě PwC ohradili s tím, že údaje v ní nejsou správné.

"Po pečlivé studii musíme bohužel konstatovat, že čísla PricewaterhouseCoopers Česká republika, která prozatímní věřitelský výbor ve své zprávě pro insolvenční rejstřík uvádí, vůbec nesouhlasí, a to dokonce až o několik set milionů Kč," uvedl mluvčí Sazky Jan Tuna.

Dodal, že zvýšené mzdové náklady jsou spojené s výplatou odstupného pro zaměstnance, kteří společnost opouští v rámci úsporných opatření.

Výbor uložil poradenské firmě, aby vypracovala do 26. května, kdy se uskuteční schůze věřitelů, zprávu o stavu Sazky včetně prognózy jejího vývoje. Prozatímní výbor také žádá vedení společnosti, aby přihlásilo pohledávku za společností Bestsport, která vlastní a provozuje O2 Arénu a je také v insolvenci.

Věřitelé si také přejí, aby společnost vyplatila výhru, kvůli níž jí ministerstvo financí zatím nepravomocně pozastavilo licenci.

 

Právě se děje

Další zprávy