Levný software z internetu? Cesta k vytunelovanému účtu

Veronika Skálová Veronika Skálová
30. 6. 2009 18:50
Organizované gangy nabízejí padělané programy ve falešných obchodech i v aukcích.
Ušetřit na nákupu softwaru se nemusí vyplatit.
Ušetřit na nákupu softwaru se nemusí vyplatit. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Proč utrácet tisíce za software z obchodu, když ho na internetové aukci nebo v internetovém obchodě můžete koupit až s devadesátiprocentní slevou?

Třeba proto, že vám po takové výhodné koupi mohou začít záhadně mizet peníze z účtu. Už vůbec nemluvme o tom, že zakoupený program bude téměř jistě padělaný.

Tvrdí to alespoň protipirátská organizace Business Software Alliance (BSA), podle které se právě na internetových aukcích rozmáhá prodej nelegálního softwaru v režii organizovaných gangů.

"Značně se rozmáhá organizovaný prodej nelegálního softwaru, který podvodníci vydávají za pravý. Tito podvodníci jsou rok od roku sofistikovanější a zabývají se internetovou kriminalitou ve velkém," uvedl mluvčí BSA Jan Hlaváč.

Pozor na velké slevy

Jedním z mála znamení, že se nejedná o originální program, může být podle odborníků mimořádně nízká cena. Právě na 80 i 90 procentní slevy se snaží piráti lákat své oběti. Ale ani tohle vodítko není stoprocentní.

"Pokud podvodníci nechtějí příliš nízkými cenami vzbudit podezření, je to i méně, například jen 50 procent. Kradený nelicencovaný software nabízejí gangy prostřednictvím svých falešných internetových obchodů a stále častěji také na populárních aukčních portálech typu eBay," varoval Hlaváč.

Z falešného obchodu rovnou do "tunelu"

Stejně jako falešný software, ani falešný internetový obchod není možné odhalit a první pohled. Podvodníci nelitují úsilí vybavit jej skutečně profesionální "fasádou" a širokým portfoliem služeb - především rozličnými způsoby placení.

Právě tato ochota přijímat platbu různými způsoby často maskuje další činnost internetových kriminálníků.

"Nejčastěji jsou tyto gangy zapojeny do tunelování bankovních kont prostřednictvím ukradených dat získaných z uskutečněných prodejů nelegálního softwaru. Angažují se také v zasílání nevyžádaných e-mailů. Tímto způsobem totiž své oběti nejčastěji oslovují," vysvětlil Hlaváč.

Nebezpečné jsou i aukce

Stále častěji si však internetoví zločinci s vytvářením falešného obchodu hlavu nelámou. Nelegální kopie mohou totiž s mnohem menším úsilím prodat v internetových aukcích.

"Běžný kupující pak nepředpokládá, že by některé nabízené artikly mohly být padělky. Bohužel v případě softwaru je to téměř sázka na jistotu. Podle odborných odhadů je 50 až 90 procent softwaru nabízeného na aukčních stránkách nelegální," upozornil Jan Hlaváč.

To znamená, že zároveň s programem může kupec takového programu stáhnout do počítače i viry a umožnit tak prodejci přístup ke svým osobním datům. I když se však kupec nestane obětí "vytunelování" bankovního účtu nebo zneužití osobních dat, dostává se do nebezpečí.

Zákon totiž nerozlišuje napálenou oběť a zkušeného piráta. I pouhé stažení nelegálního softwaru, byť nevědomě, je porušením autorských práv.

Že je zneužívání internetových aukcí stále častější dokazují i další čísla. "BSA se snaží proti pirátským aukcím aktivně bojovat i ve spolupráci s aukčními servery. Meziročně se nám podařilo uzavřít téměř trojnásobný počet nelegálních aukcí. Zatímco provozovatelé aukcí na naši žádost zavřeli předloni 6904 on-line aukcí, loni to bylo již 18 314," uvedl Hlaváč.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy