Levný software z internetu? Cesta k vytunelovanému účtu

Veronika Skálová Veronika Skálová
30. 6. 2009 18:50
Organizované gangy nabízejí padělané programy ve falešných obchodech i v aukcích.
Ušetřit na nákupu softwaru se nemusí vyplatit.
Ušetřit na nákupu softwaru se nemusí vyplatit. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Proč utrácet tisíce za software z obchodu, když ho na internetové aukci nebo v internetovém obchodě můžete koupit až s devadesátiprocentní slevou?

Třeba proto, že vám po takové výhodné koupi mohou začít záhadně mizet peníze z účtu. Už vůbec nemluvme o tom, že zakoupený program bude téměř jistě padělaný.

Tvrdí to alespoň protipirátská organizace Business Software Alliance (BSA), podle které se právě na internetových aukcích rozmáhá prodej nelegálního softwaru v režii organizovaných gangů.

"Značně se rozmáhá organizovaný prodej nelegálního softwaru, který podvodníci vydávají za pravý. Tito podvodníci jsou rok od roku sofistikovanější a zabývají se internetovou kriminalitou ve velkém," uvedl mluvčí BSA Jan Hlaváč.

Pozor na velké slevy

Jedním z mála znamení, že se nejedná o originální program, může být podle odborníků mimořádně nízká cena. Právě na 80 i 90 procentní slevy se snaží piráti lákat své oběti. Ale ani tohle vodítko není stoprocentní.

"Pokud podvodníci nechtějí příliš nízkými cenami vzbudit podezření, je to i méně, například jen 50 procent. Kradený nelicencovaný software nabízejí gangy prostřednictvím svých falešných internetových obchodů a stále častěji také na populárních aukčních portálech typu eBay," varoval Hlaváč.

Z falešného obchodu rovnou do "tunelu"

Stejně jako falešný software, ani falešný internetový obchod není možné odhalit a první pohled. Podvodníci nelitují úsilí vybavit jej skutečně profesionální "fasádou" a širokým portfoliem služeb - především rozličnými způsoby placení.

Právě tato ochota přijímat platbu různými způsoby často maskuje další činnost internetových kriminálníků.

"Nejčastěji jsou tyto gangy zapojeny do tunelování bankovních kont prostřednictvím ukradených dat získaných z uskutečněných prodejů nelegálního softwaru. Angažují se také v zasílání nevyžádaných e-mailů. Tímto způsobem totiž své oběti nejčastěji oslovují," vysvětlil Hlaváč.

Nebezpečné jsou i aukce

Stále častěji si však internetoví zločinci s vytvářením falešného obchodu hlavu nelámou. Nelegální kopie mohou totiž s mnohem menším úsilím prodat v internetových aukcích.

"Běžný kupující pak nepředpokládá, že by některé nabízené artikly mohly být padělky. Bohužel v případě softwaru je to téměř sázka na jistotu. Podle odborných odhadů je 50 až 90 procent softwaru nabízeného na aukčních stránkách nelegální," upozornil Jan Hlaváč.

To znamená, že zároveň s programem může kupec takového programu stáhnout do počítače i viry a umožnit tak prodejci přístup ke svým osobním datům. I když se však kupec nestane obětí "vytunelování" bankovního účtu nebo zneužití osobních dat, dostává se do nebezpečí.

Zákon totiž nerozlišuje napálenou oběť a zkušeného piráta. I pouhé stažení nelegálního softwaru, byť nevědomě, je porušením autorských práv.

Že je zneužívání internetových aukcí stále častější dokazují i další čísla. "BSA se snaží proti pirátským aukcím aktivně bojovat i ve spolupráci s aukčními servery. Meziročně se nám podařilo uzavřít téměř trojnásobný počet nelegálních aukcí. Zatímco provozovatelé aukcí na naši žádost zavřeli předloni 6904 on-line aukcí, loni to bylo již 18 314," uvedl Hlaváč.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo několik aut. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si v pondělí ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Několik dalších lidí se stále pohřešuje, informovala s odvoláním na zástupce místních úřadů agentura AFP. Do řeky Tarn se zřítilo osobní auto, nákladní vůz a možná ještě dodávka. Příčina neštěstí zatím není známa.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, které leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý 155 metrů a široký 6,5 metru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy