Lesy ČR si stěžují, že se těžba nestihne. Kvůli ÚOHS

Ekonomika Ekonomika
24. 3. 2010 14:35
Ředitel státní společnosti nevěří, že úřady dodrží všechny lhůty. Lesy tak prý nestihnou dokončit kritizovaný tendr.
Pozastavení výběrového řízení prý Lesům ČR zkomplikuje život.Ilustrační foto.
Pozastavení výběrového řízení prý Lesům ČR zkomplikuje život.Ilustrační foto. | Foto: Simona Holecová

Praha - Špatně nastavili tendr a teď budou mít nejspíš potíže zajistit těžbu dřeva. Tvrdí to ředitel státního podniku Lesy ČR Svatopluk Sýkora. Řekl ČTK, že kvůli pozastavení výběrového řízení na lesnické práce a prodej dřeva za 16 miliard, o kterém rozhodl antimonopolní úřad, nestihnou Lesy těžbu zajistit v původně plánovaném termínu.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pozastavil výběrové řízení kvůli kritériím, kterými se Lesy ČR snažily omezit počet uchazečů o zakázku. Teď má šedesát dní na vydání verdiktu.

Podle Sýkory by Lesy měly možnost stihnout dokončit výběrové řízení pouze tehdy, pokud by úřady dodržely všechny zákonem stanovené lhůty.

"Vzhledem k tomu, jak to ve finále funguje skutečně, jsem přesvědčen, že už v této chvíli se do konce roku odsoutěžit a zároveň předat jednotky k práci nestíhá. Lesy ČR budou muset situaci řešit nejspíše dalším, tentokrát krátkodobým tendrem," řekl Sýkora.

Původně měli soutěžící podávat přihlášky do 12. března a od 1. ledna příštího roku zahájit práce. Současné smlouvy totiž končí s posledním dnem roku 2010.

Tendr na lesnické práce a prodej dřeva v celkové hodnotě 16 miliard korun čelí kritice především pro to, že jeho podmínkami mohou projít jen největší společnosti působící v Česku. Lesy tuto výtku ale odmítají.

 

Právě se děje

Další zprávy