Krajina je nad peníze, rozhodl soud v sporu o větrníky

Tomáš Fránek
28. 4. 2009 10:46
Soud se zastal kraje ve sporu o stavbu větrných elektráren
Větrníky - ilustrační snímek
Větrníky - ilustrační snímek | Foto: Reuters

Brno -  Ani dostatečný ekonomický přínos neospravedlňuje výstavbu větrných elektráren v případě, že by došlo k vážnému poškození krajiny, ve které mají elektrárny stát.

V precedenčním sporu, který může být vodítkem i pro další podobné případy, o tom rozhodl Nejvyšší správní soud. Ten už podruhé posuzoval výstavbu dvou obřích větrníků u Jedlové u Poličky, která se nelíbí Pardubickému kraji.

Soudci Nejvyššího správního soudu kraji vyhověli a stavbu větrníků znovu oddálili. Podle Nejvyššího správního soudu krajští úředníci postupovali správně, když vliv větrných elektráren na krajinu (krajinný ráz) nadřadili nad ekonomické zájmy.

Neničte krajinu

Neplatí tak verdikt Krajského soudu v Hradci Králové, který zrušil rozhodnutí kraje nepovolující výstavbu větrníků. Podle Nejvyššího správního soudu není možné zasáhnout do krajiny vždy, když investor prokáže ekonomický přínos. „Takový výklad není přípustný," rozhodl senát Nejvyššího správního soudu vedený soudcem Vojtěchem Šimíčkem.

Podle soudů kraj sice správně posuzoval, že existuje potřeba výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, to ale jenom za podmínky, že větrníky neponičí krajinu.

„Rozhodně nelze říct, že krajský úřad brojil proti stavbě větrných elektráren. Pouze požaduje, aby zásah do krajinného rázu nebyl příliš významný. Podle názoru soudu je takový postup zcela v souladu s účelem zákona," dodali soudci.

A řízení na krajském úřadu tak podle soudců především slouží k ochranně krajiny a ne k posuzování ekonomickému přínosu stavby větrníků.

Průlom prolomen

Spor o větrníky v Jedlové se táhne už více jak dva roky od chvíle, kdy Pardubický kraj nepovolil jejich stavbu. Společnost Eldaco získala souhlas ke stavbě dvou větrníků od radnice v Jedlové i všech příslušných státních úřadů. Proti se postavila radnice v sousední Poličce, kterou pak podpořil i krajský úřad.

Rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové, který vyhověl investorovi s tím, že kraj rozhodoval zaujatě, označila Česká společnost pro větrnou energii za průlom

"Je to první velký úspěch ve sporu s odpůrci větrné energie," konstatoval předseda společnosti Michal Janeček.

Nyní ale hradecký soud bude muset celý spor znovu projednat a řídit se názorem Nejvyššího správního soudu.

Foto: Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Ozbrojenci v Burkině Faso zabili dva místní zaměstnance Lékařů bez hranic

Ozbrojenci na severozápadě Burkiny Faso zabili dva zaměstnance organizace Lékaři bez hranic (MSF). Organizace o tom informovala ve svém sdělení. Útočníci napadli vozidlo jasně označené logem MSF, ve kterém cestoval čtyřčlenný tým. Dva lidé přišli o život a dvěma se podařilo uprchnout, uvedla agentura AFP.

Lékaři bez hranic v reakci na incident pozastavili činnost v regionu Boucle du Mouhoun, kde k útoku došlo. "Oběti, obě z Burkiny Faso, byli zaměstnanci MSF. Jeden byl řidič a druhý měl na starosti logistiku," uvedla organizace. "Tato vražda nás šokovala a pobouřila. Šlo o záměrný a úmyslný útok na jasně označený humanitární tým při jeho lékařské práci," uvedla Isabelle Defourny z Lékařů bez hranic.

Burkina Faso patří k nejchudším zemím světa a čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Ty v širším regionu Sahelu jižně od Sahary obsadily rozsáhlá území a vysídlily miliony lidí. Frustrace plynoucí z bezpečnostní nestability v regionu podnítila od roku 2020 řadu vojenských převratů, včetně dvou v Burkině Faso v loňském roce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Real porazil Al-Ahlí a ve finále MS klubů vyzve Al-Hilál

Fotbalisté Realu Madrid porazili 4:1 egyptský tým Al-Ahlí a postoupili do finále mistrovství světa klubů. Utkání v Rabatu rozhodl vítěznou trefou ve 46. minutě záložník Federico Valverde. Nejúspěšnější klub v historii soutěže se o pátý triumf utká v sobotu s Al-Hilálem ze Saúdské Arábie.

Real, který nastoupil bez zraněného držitele Zlatého míče Benzemy i brankáře Courtoise, rozhodl o vítězství na přelomu obou poločasů. Nejprve ve 42. minutě vyřešil Vinícius Júnior samostatný únik chytrým lobem přes gólmana Šanávího a krátce po změně stran přidal další trefu z dorážky Valverde.

Finalisté africké Ligy mistrů snížili v 65. minutě po Maalúlově penaltě, favorit ale zvrat nepřipustil. Realu nevadil ani Modričův neproměněný pokutový kop, v druhé minutě nastavení přidal pojistku po krásně souhře s Ceballosem útočník Rodrygo. V úplném závěru se ještě po pár vteřinách na hřišti prosadil střídající Arribas, pro něhož to byl premiérový zásah v A-týmu madridského velkoklubu.

"Bílý balet" si částečně napravil nepříznivou bilanci ze španělské ligy, ve které z posledních tří utkání vyhrál jediné. Na MS klubů zvítězil Real podeváté v řadě. Al-Ahlí prohrálo po 23 soutěžních zápasech a v sobotu se utká v souboji o třetí místo s brazilským Flamengem.

Další zprávy