Brno - Vlastníci zprivatizovaných továren nebo podnikových bytů nemají jistotu, že jim majetky, do kterých investovali, zůstanou.
Po 17 letech od startu privatizace doputovaly k ombudsmanovi případy, v nichž se střetává soudem čerstvě potvrzený nárok potomka někdejších majitelů s právy člověka, který majetek legálně koupil a spravoval po listopadu 1989.
Čí bude pekárna?
K veřejnému ochránci práv doputovalo několik sporů, ve kterých soudy až po letech jednání rozhodli o vydání majetku restituentům. Firmy však už druhé desetiletí vlastní a rozvíjí někdo jiný.
ČTĚTE VÍCE:
Koupili jste dům? Možná patří někomu jinému
Podle zástupkyně veřejného ochránce práv je takový například případ jedné jihomoravské pekárny.
"Jde o velmi dobře fungující firmu, která má desítky zaměstnanců. A její majitel, který provozovnu koupil v rámci privatizace dostal na základě rozhodnutí soudu dopis, podle kterého má pekárnu získat restituent," řekla deníku Aktuálně.cz Jitka Seitlová, podle níž nejde o jediný případ.
Mf Dnes před časem informovala o případu pražské továrny Koh-i-noor, které soud nařídil po třinácti letech vydat polovinu pozemků pod továrnou a polovinu cenných obrazů z majetku společnosti. A to původním majitelům, rodině Walesů.
Podle soudu má restituce přednost před privatizací.
Co má vlastně přednost
"I když nepůjde o masovou záležitost, na takové spory doplatí podnikatelé, kteří v dobré víře investovali a rozvíjí své podniky. A kvůli chybě státu by o ně teď měli přijít," dodala Seitlová.
Podle právních expertů oslovených deníkem Aktuálně.cz tuto situaci způsobilo dlouhé rozhodování soudů a také nestanovení jednoznačných pravidel u restitučních zákonů.
"Stát se měl zavázat vydat majetek restituentům rychle nebo za ně poskytnout odpovídající náhradu," uvedl právník Pavel Uhlíř.
Jistotu při získání majetku ohrožují také nejasnosti v privatizačních smlouvách. Už sedm let tak třeba trvá spor o vlastnictví bytů v jedenácti domech, které získalo město Rožnov pod Radhoštěm na základě privatizace místní Tesly.
Chyby při privatizaci
Byty město převedlo lidem. Nárok na byty ale vznesla společnost Svas, založená ministerstvem průmyslu a obchodu právě kvůli privatizaci.
Žalobu firmy nejprve zamítly nižší soudy, Nejvyšší soud ale firmě vyhověl a vrátil celý spor na začátek.
"Převod bytů nebyl proveden způsobem a postupem předvídaným zákonem o velké privatizaci," uvedl Nejvyšší soud v rozhodnutí, které má deník Aktuálně.cz k dispozici.
Město se chce dál bránit. "Už byli osloveni právní odborníci specialisté v oboru občanského práva a privatizace," uvedl starosta Rožnova Jaroslav Kubín.