Kontroly našly u podnikatelů stovky pracovníků načerno

Tereza Holanová Tereza Holanová
16. 9. 2011 16:35
Inspektoři objevili v hotelech a restauracích stovky nelegálních zaměstnanců
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Staropramen

Praha - Do státní pokladny přiteče o více než 5,5 milionu korun měsíčně navíc. Státní úřad inspekce práce (SÚIP) totiž donutil podnikatele, aby z nelegálních pracovníků udělali právoplatné zaměstnance.

Ke změně zaměstnaneckého poměru došlo u 576 Čechů a 138 cizinců, kteří v oblasti ubytování, stravování a pohostinství dosud pracovali načerno.

SÚIP to zjistil na mimořádných kontrolních akcích, které proběhly v červnu a červenci, tedy v sezóně, kdy zákazníci restaurace nebo hotely nejvíce využívají. Inspekce se konaly poledních, večerních a nočních hodinách, stejně tak o víkendech nebo ve svátcích.

Padaly i pokuty

"Kontroly se uskutečnily v lokalitách s vysokou koncentrací těchto provozoven a s ohledem na provozní dobu s nejvyšší potřebou práce personálu," uvádí SÚIP ve své tiskové zprávě.

Na základě zjištěných přestupků uzavřeli zaměstnavatelé s více než 850 lidmi pracovní vztah ošetřený pracovní smlouvou, dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti.

Tento krok přispěje k mírnému oživení příjmů státního rozpočtu. Při průměrné hrubé měsíční mzdě, která v dané oblasti činí 13 tisíc korun, by měla vláda na dani z příjmu fyzických osob a na sociálním a zdravotním pojištění vybrat každý měsíc přes 5,5 milionu Kč.

Inspektoři přišli na více deliktů

K napravení nedostatků, tedy navázání legálního kontraktu s pracovníkem, přistoupila řada podnikatelů již během kontroly. Ostatním inspektoři zadali lhůtu k odstranění zjištěných problémů.

Zaměstnavatelé, které porušili předpisy, se nevyhnuli ani represivním opatřením. Za správní delikty zatím uložily inspektoráty celkem 528 pokut v celkové výši 8,9 milionu korun. Podle Ivany Foltisové ze SUIP ale ještě nebyly všechny sankce ukončené vypořádáním protokolu.

Orgány inspekce také ve 232 případech podaly živnostenským úřadům návrh na možné zrušení živnostenského oprávnění. Kvůli podezření z trestného činu neoprávněného podnikání došlo dokonce ve třech případech k podání trestního oznámení.

Kromě samotného nelegálního zaměstnání pracovníků zjistili inspektoři také, že 406 osob bylo nelegálně evidovaných jako uchazeči o zaměstnání, což jim umožnilo pobírat podporu v nezaměstnanosti. Kromě toho kontroloři zajistili cizince, kteří na území ČR pobývali nelegálně.

"Kontrolované subjekty se často dopouštěly porušování právních předpisů z důvodu jejich neznalosti nebo z pocitu nepostižitelnosti," komentuje Ivana Foltisová ze SUIP.

Samotné šetření provedlo celkem 128 kontrolních skupin. Tyto týmy úzce spolupracovaly Policií ČR - Službou Cizinecké policie, s Celní správou nebo s odborem azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR. Uvedené skupiny navštívily celkem 5 197 míst.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy