Kontrola našla přes tunu zkažených potravin z Vietnamu

Ekonomika Petr Kučera Ekonomika, Petr Kučera
3. 2. 2014 11:44
Dovozcem je společnost Bohemian Business Agency, stejný problém měla už v prosinci
Zkažené ovocné pomazánky z Vietnamu
Zkažené ovocné pomazánky z Vietnamu | Foto: SZPI

Brno, Praha - Více než tunu nevyhovujících potravin z Vietnamu objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Dovozcem je společnost Bohemian Business Agency, která měla stejný problém už v prosinci.

Zásilku potravin z Vietnamu zadržel Celní úřad pro hlavní město Prahu kvůli podezření z porušení právních předpisů. Při následné kontrole zjistila potravinářská inspekce, že celkem 2880 spotřebitelských balení ovocných pomazánek (1066 kilogramů) nevyhovuje požadavkům pro uvedení na český trh.

„Docházelo tam ke kvašení, rozvoji plísní a kontaminaci larvami hmyzu," říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Úřad zakázal zboží uvádět do oběhu, nevyhovující potraviny se tak nemohly dostat do kontaktu se spotřebitelem.

V prosinci nepustila inspekce na trh od stejného dovozce dvě šarže potravin silně napadených plísní. Jednalo se o celkem 48 kilogramů Sójového produktu pro asijský hot pot a 23 killogramů Arašídů Lac Nhan - Trong Luong, u kterých kontrola kromě silného zaplísnění zjistila, že jsou naklíčené.

Dovozce je povinen odstranit závadné zboží na vlastní náklady.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy