Kontrola našla přes tunu zkažených potravin z Vietnamu

Ekonomika Petr Kučera Ekonomika, Petr Kučera
3. 2. 2014 11:44
Dovozcem je společnost Bohemian Business Agency, stejný problém měla už v prosinci
Zkažené ovocné pomazánky z Vietnamu
Zkažené ovocné pomazánky z Vietnamu | Foto: SZPI

Brno, Praha - Více než tunu nevyhovujících potravin z Vietnamu objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Dovozcem je společnost Bohemian Business Agency, která měla stejný problém už v prosinci.

Zásilku potravin z Vietnamu zadržel Celní úřad pro hlavní město Prahu kvůli podezření z porušení právních předpisů. Při následné kontrole zjistila potravinářská inspekce, že celkem 2880 spotřebitelských balení ovocných pomazánek (1066 kilogramů) nevyhovuje požadavkům pro uvedení na český trh.

„Docházelo tam ke kvašení, rozvoji plísní a kontaminaci larvami hmyzu," říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Úřad zakázal zboží uvádět do oběhu, nevyhovující potraviny se tak nemohly dostat do kontaktu se spotřebitelem.

V prosinci nepustila inspekce na trh od stejného dovozce dvě šarže potravin silně napadených plísní. Jednalo se o celkem 48 kilogramů Sójového produktu pro asijský hot pot a 23 killogramů Arašídů Lac Nhan - Trong Luong, u kterých kontrola kromě silného zaplísnění zjistila, že jsou naklíčené.

Dovozce je povinen odstranit závadné zboží na vlastní náklady.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy