Praha - Rok 2009 bude především rokem globální finanční krize. Asi těžko se bude hledat kout planety, který by nezasáhla a neovlivnila.
Zde vám nabízíme stručně v bodech, co se od krize letos očekává a jak na koho dopadne.
Růst české ekonomiky bude nižší než v uplynulých letech. Ministr financí Miroslav Kalousek ale doufá, že stále poroste o dvě procenta. Jiní experti jsou opatrnější a prorokují velmi malý nebo téměř žádný růst.
V České republice se očekává nárůst nezaměstnanosti, a to v řádu desetitisíců lidí. Podle Miroslava Kalouska stoupne nezaměstnanost o jedno procento a ministr také připouští, že se zastaví či přinejmenším zpomalí růst mezd.
I přes krizi najdou Češi na výplatních páskách od ledna více peněz. Sociální pojištění se sníží o jeden a půl procentního bodu - z 8 na 6,5 procenta hrubého platu.
Mezinárodní organizace práce (ILO) předpokládá, že na celém světě připraví letos krize o práci na dvacet milionů lidí.
Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá, že rok 2009 bude globálně z hlediska ekonomického růstu nejslabším od konce druhé světové války a většinu hospodářsky vyspělých zemí čeká recese.
Úvěrová pojišťovna Rulet Hermes předpokládá, že tomto roce zkrachuje v Evropě více než 200 tisíc firem. Amerika a Asie na tom podle pojišťovny nebudou o mnoho lépe.
Letecké společnosti ve světě musí pro příští rok počítat s celkovou ztrátou ve výši zhruba 2,5 miliardy dolarů. Předpokládá to Mezinárodní svaz letecké dopravy (IATA).
Odborný Časopis Forbes předpovídá, že mezinárodní obchod zaznamená pokles kvůli snížení poptávky poprvé od roku 1982.
Nezaměstnanost v USA se dostane na nejvyšší úroveň od roku 1982. Překoná sedmiprocentní hranici.
Britská ekonomika se propadne o 2,9 procent, což bude nejhorší výsledek země od roku 1946.
Německé banky Deutsche Bank a Commerzbank ve svých analýzách shodně očekávají propad německé ekonomiky v roce 2009 o jedno procento. Půjde o nejhorší výsledek od konce druhé světové války.
Prudký hospodářský růst Číny se zbrzdí. Bude činit podle odhadu MMF jen pět až šest procent, dosud to několik let po sobě bylo kolem deseti procent.
Problémy se nevyhnuly ani Japonsku. Automobilka Toyota očekává, že bude poprvé ve ztrátě za posledních více než šedesát let. Rekordní ztráty zaznamená i firma Sony. Tři největší japonské pojišťovny uvažují o svém spojení.
O život bojují vedle amerických a japonských také jihokorejské automobilky. Hyundai i KIA letos sníží výrobu. Jihokorejská ekonomika příští rok poroste jen o dvě procenta, nejméně od asijské finanční krize v roce 1998.
Rusko, Írán, Irák a Saúdská Arábie se budou muset vyrovnávat s nízkými cenami ropy, které se podle očekávání expertů zvednou až ve druhé polovině roku. Avšak už ne na loňskou úroveň kolem 150 dolarů.
Rusku hrozí nejhorší krize od pádu rublu v roce 1998. Ministr financí Alexej Kudrin připustil, že rok 2009 bude velmi těžký. Očekává rozpočtový deficit až dva biliony rublů.
Krize se projeví v zemích, které jsou závislé na příjmech z turistického ruchu. Lidé budou méně cestovat. Například Egypt hlásí, že na letošní leden klesla rezervace hotelů v celé zemi téměř o třetinu oproti loňsku.
Mezinárodní měnový fond předpokládá, že svět se začne z krize zotavovat v nejlepším případě na začátku příštího roku.