Praha - Více než polovina řidičů nejčastěji tankuje v jednom ze tří největších řetězců v Česku - Shellu, Benziny nebo OMV. Vyplývá to z průzkumu společnosti Incoma Research.
Relativně velmi dobré postavení má ovšem také specifická skupina provozovatelů čerpacích stanic - řetězce hypermarketů.
V Česku jsou provozovateli těchto čerpacích stanic řetězce Globus, Hypernova, Makro a Tesco. Vlastní síť čerpacích stanic připravují i družstva COOP. Jako své hlavní nákupní místo pohonných hmot uvádí tyto řetězce již téměř čtvrtina řidičů.
V zemi je nyní podle údajů Incoma Research a GfK Group celkem 3 578 veřejných čerpacích stanic, přičemž na obchodní řetězce jich připadá 63. Ještě v roce 2002 přitom fungovalo u prodejen obchodních řetězců pouze 17 čerpacích stanic a v roce 2005 jich bylo již 31.
"Počet těchto provozoven průběžně stoupá a očekává se i nadále pokračování tohoto trendu. Téměř žádný z tradičních prodejců přitom není schopen konkurovat cenám těchto čerpacích stanic, které prodávají pohonné hmoty s minimální marží," uvádí průzkum.
Pohonné hmoty zdražily o desítky haléřů
Pohonné hmoty u českých čerpacích stanic jsou přitom nejdražší za posledních pět měsíců. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 během minulého týdne v průměru vzrostla o 37 haléřů na 26,09 koruny za litr a nafta zdražila o 18 haléřů na průměrných 25,34 koruny za litr.
Vyplývá to z dat společnosti CCS.
Za benzin zaplatili nejvíce motoristé v Jihomoravském kraji, kde litr vyšel v průměru na 26,51 koruny. Naopak nejlevnější Natural byl v Královéhradeckém kraji. Zde stál litr 25,50 koruny.
V Jihomoravském kraji byla také nejdražší nafta. Litr zde byl k dostánů v průměru za 25,74 koruny. Nejnižší ceny i v uplynulém týdnu držely pumpy v Karlovarském kraji, kde byl litr k mání za 24,74 koruny.