Brno/Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva ve čtvrtek rozhodl, že Česko poškodilo kyperskou společnost Forminster Enterprices Limited, které státní zástupce zabavil akcie obchodního domu Kotva v Praze za 1,2 miliardy korun.
Zatím ale soud nerozhodl o výši odškodnění. Stát i kyperská společnost tak dostali prostor k dosažení dohody.
„Otázka přiznání a výše spravedlivého zadostiučinění nebyla podle Evropského soudu připravena k rozhodnutí, proto její posouzení odložil a poskytl stranám prostor pro vyjádření a případně pro dosažení dohody," uvedlo ministerstvo spravedlnosti ve svém prohlášení.
Vytunelované fondy
Spor souvisí s případem vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia. Fond Trend vlastnili Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, v roce 1995 ho koupila společnost Královéhradecká brokerská v čele s Miroslavem Hálkem.
Hálek prostřednictvím Trendu a dalších společností vlastnil 65 procent akcií Kotvy. Celých 56 procent akcií Kotvy v hodnotě 1,2 miliardy korun Hálek převedl právě na kyperskou společnost Forminster Enterprices Limited. Podle vyšetřovatelů byla napojena na Hálka; ten to ale vždy popíral.
Státní zástupce rozhodl, že kyperská firma nesmí s akciemi fondu nakládat. Stížnost kyperské firmy na tento krok postupně v Česku zamítl Vrchní a nakonec i Ústavní soud.
Evropský soud rozhodl, že kyperská firma měla k dispozici dostatečné procesní záruky ochrany svých majetkových práv a zajištění akcií tak splnilo podmínku zákonnosti.
Evropský soud také uznal, že zajištění akcií českými úřady sledovalo legitimní cíl ochrany společnosti před závažnou hospodářskou kriminalitou a ochrany práv poškozených osob.
Jedenáct let je dlouhá doba
Přesto podle soudu došlo k porušení práva kyperské společnosti na pokojné užívání majetku. „S ohledem na více než jedenáctiletou dobu trvání zajištění a velkou cenu zajištěného majetku byla stěžovatelka (kyperská společnost) v daném případě nucena nést nepřiměřené břemeno," rozhodli soudci.
Letos v srpnu rozhodl Krajský soud v Hradci Králové, že investiční fondy Trend a Mercia byly vytunelovány. Manažeři fondů nezákonně zmenšili majetek jejich akcionářů celkem o 1,4 miliardy korun. Nejvyšší, sedmiletý trest vězení soud udělil právě šéfovi fondů Miroslavu Hálkovi.