Obchodníci s měnou ji totiž mohli koupit za 20,97 koruny.
To se ale nelíbí exportérům. Podle Asociace exportérů může překotné posilování koruny vést až k propouštění. A pomoci by měl podle nich stát.
Levnější elektřinu!
"Chápeme, že samotný kurz koruny vláda ani centrální banka nemohou prakticky nijak ovlivnit. Stát ale může pomoci různými opatřeními podnikům toto kritické období překonat," říká Jiří Grund z asociace.
V nejbližší době by podle něj mělo přijít jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu.a ministerstvem financí.
A co by vláda měla podle něj udělat? Měla by se především zasadit, aby ČEZ nadále nezvyšoval ceny elektřiny.
"Stát by se měl také zasadit o snížení přímých i nepřímých daní a změnit nový zákoník práce, který je pro podnikání svazující," řekl Grund.
Letošní útoky na rekord můžou exportérům způsobit miliardové ztráty, uvádí asociace. K jejím členům patří i mladoboleslavská Škoda, která již dříve připustila, že posilování koruny je pro ni významným negativním vlivem a bude mít dopad na celé její hospodaření.
Naopak ruce si mnou dovozci, pro které se kupované zboží stává levnější.
Hektické dny
Posledních deset dní je pro českou měnu skutečnou honbou za rekordy. Lavina se spustila 22. listopadu, kdy si polepšila na 21,66 koruny. Ještě ten den ale o další tři haléře posílila.
Po šesti dnech klidu přišlo další posunutí hranice. To mohli obchodníci s měnou získat jeden dolar za 21,31 koruny. Hned den nato, 29. listopadu, přišel rekord znovu, tentokrát 21,20.
A dnes poprvé zdolala hodnotu 21 korun.