Deutsche Bahn si místo Českých drah vybraly RegioJet

Tereza Holanová Tereza Holanová
27. 4. 2012 10:30
Z Prahy do Hamburku bude s hlavním německým dopravcem jezdit Jančurův RegioJet
Majitel společnosti Student Agency Radim Jančura se stevardkami žlutých vlaků
Majitel společnosti Student Agency Radim Jančura se stevardkami žlutých vlaků | Foto: Student Agency

Praha - Německá dopravní společnost Deutsche Bahn odmítla spolupráci s Českými drahami. Na trase Praha - Hamburk bude provozovat vlaky se skupinou RegioJet, která patří podnikateli Radimu Jančurovi.

Jak zástupci RegioJetu v pátek informovali, dopravce již od Deutsche Bahn obdržel oficiální informaci o tom, že si německá firma vybrala právě pro exkluzivní spolupráci je.

RegioJet by měl s německými drahami provozovat spoje na trase Praha - Ústí nad Labem - Drážďany - Berlín - Hamburk. Další detaily RegioJet zatím nezveřejnil, podrobnosti sdělí až po uzavření smlouvy s německým partnerem.

Že si Deutsche Bahn vybraly Jančurovu skupinu, potvrzuje i Radek Joklík z Českých drah. Zároveň ale říká, že odmítavé rozhodnutí dostal tuzemský státní dopravce právě v okamžiku, kdy se vedení firmy samo rozhodlo, že z projektu vycouvá.

Namísto nákupu jednotek Viaggo Comfort, které jsou vhodné pro dálkovou mezinárodní dopravu a měly začít jezdit právě na trati do Hamburku, se České dráhy chtějí zaměřit na osm tendrů v Česku.

"V současné době plánujeme investice na vnitrostátních linkách ve výši 11 až 13 miliard korun," uvedl pro Aktuálně.cz Joklík s tím, že oba projekty by společnost ufinancovat nezvládla.

Podívejte se, kdo bude na českých kolejích soupeřit o zákazníky:

RegioJet nasadil první spoje v září 2011:


 

Právě se děje

před 5 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy