Dav nezaměstnaných má stále ještě půl milionu lidí

Radek Pecák Radek Pecák
8. 10. 2010 9:19
Počet volných míst je stále velice nízký a další snižování míry nezaměstanosti se proto nečeká
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O další desetinku procentního bodu klesla v porovnání se srpnem zářijová míra nezaměstnanosti v České republice. Je nyní na úrovni 8,5 procenta. Pracovní úřady tak ke konci devátého měsíce registrovaly stále ještě přes půl milionu uchazečů o zaměstnání (500 481), což je o 1013 méně než v srpnu.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku poklesl počet nezaměstnaných o 331. Údaje zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Získat novou práci je pro propuštěné stále velmi obtížné.  Na jedno volné pracovní místo v současné době připadá v průměru 14,3 uchazeče. Registrovaných volných míst v celé ČR je v současné době jen 35 000. 

Nově se zaevidovalo na úřady v průběhu září 75 078 nezaměstnaných. Ve srovnání s předchozím měsícem je to o 24 337 lidí více, ale proti stejnému období loni naopak o 5747 osob méně. Naproti tomu z evidence úřadů v září odešlo 76 091 uchazečů o práci.

21 úřadů práce ještě hlásí růst nezaměstnanosti

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 54 úřadů práce, naproti tomu 21 úřadů hlásilo nárůst.

Podle analytiků je sice situace na trhu práce lepší než na počátku roku, ale vyhlídky růžové nejsou. Počet volných pracovních míst je stále velmi nízký na to, aby stlačil míru nezaměstnanosti ještě níž.

"Úbytek sezónní práce, ochlazení ekonomiky a plánované úspory na státních úřadech mohou přivést míru registrované nezaměstnanosti ke konci letošního roku opět nad hranici 9 %.  V příštím roce proto počítáme opět s relativně vysokou mírou nezaměstnanosti okolo 9,5 %. Letos předpokládáme míru nezaměstnanosti v průměru okolo 9 %. Pro rok 2011 jsme původně počítali s mírou nezaměstnanosti 9,2 %, ale po zohlednění plánovaných fiskálních škrtů jsme zvedli očekávanou míru registrované nezaměstnanosti o tři desetinky nahoru," uvádí  Helena Horská z ekonomického výzkumu Raiffeisenbank.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy