Den pomyslné daňové svobody tak Čechům nastává stejně jako loni 14. června, jak uvádí na svých stránkách Liberální institut. Ještě v roce 2000 to přitom bylo 6. června.
Podle OECD odvedou čeští daňoví poplatníci vše, co vydělají za 158 dní práce. Nejlépe jsou na tom ze sledovaných národů Jihokorejci, kterým daně ukrojí 113 dní práce, nejhůře Švédové s 209 dny.
Infobox
JAK DLOUHO PRACUJÍ NA STÁT
Národ Počet dní Švédové 209 Francouzi 196 Maďaři 179 Češi 158 Slováci 145 Američané 135 Jihokorejci 113
Zdroj: OECD
O dni daňové svobody pro příští léta měly rozhodnout letošní volby. Patová situace, která po nich vznikla, však nedává jasnou odpověď, kam se tento den posune.
Pokud by se u moci udržela levice, nelze očekávat žádné výrazné výkyvy ani jedním směrem. Každoročně se může den posunout o kousek dopředu či dozadu podle konkrétních kroků vlády. Výměna vlády za pravicovou by slibovala zejména u přímých daní posun směrem dolů.
Kdyby ODS prosadila předvolební slib o rovné dani ve výši patnácti procent, posunul by se den osvobození od daní o plné dva až tři týdny kupředu. Pohyboval by se mezi daty 25. května až 1. června. Tedy podobně jako na Slovensku, které zavedlo rovnou 19procentní daň.
- O slovenském dni daňové svobody ČTĚTE ZDE
- Celý text o dni daňové svobody v ČR najdete na stránkách Finance.Aktuálně.cz