ČSOB na pražské burze? Stále příliš mnoho otazníků

Investiční web
9. 2. 2010 10:38
Humbuk kolem primární emise akcií banky ČSOB na pražské burze byl možná předčasný

Praha - Belgická KBC sice nedávno prohlásila, že letos vydá primární emisi akcií (IPO) dceřiné banky ČSOB na pražské burze. Jenže tato zpráva možná vyšumí do ztracena, stejně jako naděje investorů, že se akcie budou primárně obchodovat na pražské burze.

Otázkou je, zda se vůbec ČSOB na burzu dostane. Naši redaktoři měli možnost mluvit s několika investičními bankéři a portfolio manažery, kteří mají velmi blízko k samotné KBC a detailně znají možnosti velkých institucionálních investorů v České republice.
"Všichni čeští investoři jsou strašně upnutí na IPO ČSOB. První a poslední, co bude o tomto IPO rozhodovat, je ohodnocení akcií a momentální nálada na trhu." Takový názor zazněl skoro jednotně od všech našich zdrojů.

"Načasování primární emise akcií ČSOB zná jen mateřská banka. Není tajemstvím, že KBC potřebuje peníze, aby se vyplatila ze záchranného balíčku, co dostala od Evropské centrální banky," poznamenal jeden z oslovených investičních bankéřů.

Preferovaný Brusel

KBC ale nechce pouštět na veřejný trh jen akcie ČSOB, ale podobné plány má také se svojí dceřinou bankou K&H Bank v Maďarsku. Proto se může pozornost investorů ještě více rozmělnit a humbuk okolo primární emise akcií ČSOB na pražské burze může ustat jako mávnutím proutku.

Pro KBC je v určitém smyslu prestižní záležitostí nevynechat z úpisu burzu v Bruselu, kde má KBC sídlo."Může se klidně stát, že bude ČSOB zalistována, tj. primárně uvedena, na bruselské burze EURONEXT," řekl pro server investicniweb.cz jeden ze zdrojů přímo z centrály KBC v Bruselu.

To by znamenalo, že by pražská burza v nejlepším případě "vyfasovala" roli dvojky, což by nejspíš přineslo obchodování v takzvaném duálním listingu. Otázkou pak je, kam se přestěhuje likvidita, jinými slovy kde se s akciemi ČSOB bude nejaktivněji obchodovat. Je možné, že přece jen bude hrát prim pražská burza, podobně jako u akcií uhelné NWR, jejímž mateřským trhem je sice Londýn, ale většina likvidity se vytváří na parketu pražské burzy.

Malý trh pro velké IPO

Další velkou neznámou u úpisu akcií ČSOB je schopnost českého kapitálového trhu pojmout tak velké sousto. Emise akcií ČSOB je totiž odhadována na 40 až 60 miliard korun. "Kapacita českého kapitálového trhu, a to včetně institucionálních a drobných investorů, je přibližně okolo 8 až 10 miliard korun. Zbytek se proto nutně musí prodat v zahraničí," komentuje situaci ohledně plánovaného IPO jeden z významných českých portfolio manažerů.

Svoji roli v tom, kde se akcie ČSOB budou primárně obchodovat, může sehrát výběr upisovatele. Zatím to však vypadá, že KBC vybrala čistě zahraniční subjekty. Mezi nimi by neměly chybět například Goldman Sachs nebo Bank of America/Merrill Lynch. A jejich následná nabídka akcií bude směřovat především zahraničním portfolio manažerům. Podle dalšího důvěryhodného zdroje se spekulace, že by se českým upisovatelem měla stát makléřská a investiční společnost Patria, ukážou s velkou pravděpodobností jako liché.

Mezi investory se také často diskutuje o možném vlivu vstupu akcií ČSOB na další bankovní akcie. Někteří přirovnávají vstup ČSOB k nedávné situaci při vstupu polské energetické společnosti PGE na varšavskou burzu, kdy někteří investoři prodávali akcie ČEZu, aby měli hotovost na nákup akcií PGE. Jiní ale mají odlišný názor.

"Tyto spekulace jsou mimo mísu. Je velmi nepravděpodobné, že by investoři začali prodávat například akcie Komerční banky a Erste Bank proto, aby si připravili hotovost právě na akcie ČSOB," řekl pro investicniweb.cz jeden z veteránů českého kapitálového trhu.

Kritické načasování

Sečteno a podtrženo - zda se akcie ČSOB letos dostanou na kurzovní lístek pražské burzy, je stále zahaleno hustou mlhou. V té se nejasně rýsují obrysy "duálního listingu", a především, jako při každém IPO, nejvíce bude záležet na momentální náladě na trhu a samotném ocenění akcií, tedy ceně, za kterou budou akcie ČSOB případně nabídnuty investorům. 

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy