Praha - Pustit se do podnikání s vlastní firmou sice Čechy láká o něco více než v krizovém roce 2009, jsou ale opatrnější než v roce loňském, kdy se zdálo, že cesta z krize sice bude pozvolná, ale jednoznačná.
V analýze údajů z databází to zjistila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA).
Opatrnější přístup k podnikání než v loňském roce potvrzuje počet nově založených firem v letošním prvním pololetí, který byl o 3,5 procenta nižší než v loňském roce. Stále ale byl šest procent nad úrovní prvního pololetí roku 2009.
Obavy z druhé vlny krize ale nejsou jediným důvodem, proč se podnikatelé do zakládání nových společností tak neženou.
"I když se tuzemská ekonomika vymanila z recese, situace na trhu není snadná. Podnikatelský apetit navíc brzdí neustále se měnící legislativní prostředí, permanentní vládní krize a korupční aféry, stejně jako dluhové problémy v Evropské unii a USA," uvedla analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová.
Přesto považuje rostoucí číslo ve srovnání s krizí za pozitivní trend pro českou ekonomiku.
Praha jako podnikatelský ráj?
Podnikatelským rájem je podle databází Praha. Z celkového počtu 12 205 nově založených kapitálových společností jich 5005 vzniklo v Praze, což představuje více než 41 procent, následuje Jihomoravský kraj s 1127 novými firmami.
"Praha je centrem byznysu v ČR, ale svým způsobem také představuje prestižní adresu, když si zde firmy zakládají svá sídla, ačkoliv reálně podnikají mimo hlavní město. Praha ale také může být s nadsázkou považována za daňový ráj, protože podnikatelé ve větších městech se setkávají s kontrolami finančních úřadů mnohem méně než v menších městech," konstatovala Štěpánová.
Na konci června evidovala ČEKIA v České republice celkem 350 236 firem, dvacet procent z nich jsou ale podle agentury takzvané "mrtvé schránky", které nevykazují žádnou podnikatelskou aktivitu. Většina z nich má sídlo právě v Praze.