Praha - Ve srovnání s ostatními zeměmi střední Evropy se Čechům ukládání peněz v penzijních fondech zdaleka tak nevyplatí. Zjistili to ekonomové z myšlenkového centra Idea, kteří porovnávali výkonnost fondů v Česku, Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku.
Penzijní fondy v žádné ze zemí kromě Polska nepřekonaly svými výnosy ty z desetiletých dluhopisů. V Česku však zhodnocení úspor v penzijních fondech v posledních deseti letech nikdy nepřesáhlo čtyři procenta, v letech 1998, 2001 a 2008 byly dokonce ztrátové.
Ekonomové také výkon penzijních fondů porovnali se čtyřmi vybranými investičními instrumenty pomocí odhadu Shape ratio, které kromě výnosů zohledňuje také jejich relativní volatilitu vzhledem k volatilitě finančních trhů.
"Varující je zjištění, že v tomto ohledu poskytují nejslabší zhodnocení poskytují penzijní fondy v České republice," uvedlo centrum Idea.
Podle jeho expertů je důvodem jednak konzervativní investiční strategie penzijních fondů, která je vedená jejich povinností vykazovat každoročně kladné nominální výnosy.
"Druhým kamenem úrazu je nedostatečná právní forma penzijních fondů, která jim umožňuje zvyšovat náklady pomocí netransparentní regulace poplatků a odměn, jež penzijní fondy účtují klientům," uvedlo centrum Idea při Národohospodářském ústavu.