Praha - Podle loňského hospodaření českých bank by se mohlo zdát, že jim je globální krize prakticky cizí.
Při podrobnějším pohledu tomu ale tak docela není - banky v Česku krizi pocítily, zatím se s ní ale dokázaly vypořádat.
Vývoj ve světě totiž zastihl české finanční instituce ve velmi dobré kapitálové kondici, argumentují analytici. A to hlavně díky silným ziskům z předchozích let.
Nejčerstvěji zveřejnila své výsledky Česká spořitelna. Loni stoupl čistý zisk ústavu patřícího rakouské skupině Erste o více než 30 procent na 15,8 miliardy korun. Minulý týden oznámila také Komerční banka, že její loňský zisk vzrostl o 18 procent na 13,2 miliardy korun.
ČSOB pocítila problémy o něco více - zisk se propadl téměř o 90 procent na 1,03 miliardy korun, v plusu se však - narozdíl od své belgické matky KBC - udržela.
Rezervy na úvěry rostou
Znakem dopadu krize je už fakt, že většina bank byla při hospodaření úspěšnější v první půli roku, zatímco v posledním čtvrtletí se výsledky zhoršily.
"Podstatným faktorem je, že banky zvláště v posledních třech měsících roku musely začít vytvářet mnohem vyšší rezervy na úvěry, protože kvalita úvěrového portfolia se začala zhoršovat," vysvětluje analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. To je zatím patrné hlavně u úvěrů větší firemní klientely, na kterou krize dopadla nejdříve.
Například Komerční banka za loňský rok vytvořila rezervy ve výši tří miliardy korun, přitom v posledním čtvrtletí to bylo více než 1,3 miliardy korun. Česká spořitelna vytvořila opravné položky za více než 3,5 miliardy, z toho ve čtvrtém kvartále 1,1 miliardy korun. ČSOB raději vyčistila za cenu nižšího zisku investiční portfolio od tzv. problematických aktiv a přecenila ho na nulu.
Nesplácení úvěrů letos stoupne
Problematická aktiva - mezi které patří špatné hypotéky, bezcenné akcie a jiná později nedobytná aktiva - se nicméně v bilanci českých bank příliš nevyskytovala. Pokud ústavy prodělaly například při investicích do islandských bank, což je třeba případ Komerční banky, ztráty pokryly mimořádnými výnosy.
"Kapitálová přiměřenost většiny českých bank bezpečně převyšuje minimální požadavky na kapitál dané regulátory. Díky tomu jsou banky schopny ustát i případné ztráty, které by se při nejhorším scénáři dalšího vývoje krize objevily," dodává Hatlapatka.
Letos je podle odborníků nutné počítat s tím, že podíl nesplácených úvěrů poroste také u domácností a malých firem, nejen u velkých podniků.
Zisky českých bank oproti loňsku spíše klesnou, stále si však udrží kladné hodnoty, vyplývá z odhadů.