Česká tisícikoruna je světovou bankovkou roku

Tomáš Fránek
17. 10. 2008 11:44
Vyhodnotila ji tak světová asociace odborníků
Starý a nový iridiscentní pruh
Starý a nový iridiscentní pruh | Foto: ČNB

Praha - Nová tisícikorunová bankovka s inovovanými ochrannými prvky, kterou Česká národní banka vydala do oběhu letos v dubnu, je nejlepší světovou bankovkou roku 2008.

Česká národní banka získala ocenění od International Association of Currency Affairs - světové asociace odborníků zabývajících se hotovostí.

"Považuji to za potvrzení, že kvalita našich bankovek je nejen po výtvarné stránce, ale i v technické úrovni používaných ochranných prvků na té nejvyšší světové úrovni," uvedl Pavel Řežábek, vrchní ředitel a člen bankovní rady.

Nová tisícikoruna má na rozdíl od svých dvou předchůdkyň, také tištěných podle návrhu Oldřicha Kulhánka, širší ochranný proužek o více než 1,5 mm. Negativní mikrotext s nominální hodnotou byl rozšířen o logo ČNB a je větší a lépe čitelný. Novým znakem je i kovově lesklá barva ochranného proužku.

Ocenění centrální banka získala na pražském celosvětovém setkání zástupců centrálních bank, výrobců bankovek a dodavatelů materiálů pro jejich výrobu. Koná se pravidelně jednou za 18 měsíců v různých částech světa. Konference se zúčastnilo více než 500 zástupců z téměř 80 zemí světa.

Je to již třetí ocenění, kterého se českým penězům po vzniku samostatné měny dostalo.

Magazín World Coin udělil cenu News Best Trade Issue Coin za rok 1993 tehdy nové padesátikorunové minci a jako Best Gold Coin roku 1999 byla oceněna zlatá mince v nominální hodnotě 10 tisíc korun s motivem výročí založení Nového Města Pražského Karlem IV.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy