Česká pošta podraží. Známka vyjde na 13 korun

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
18. 6. 2013 20:51
Složenka na sumu do 1000 korun od srpna podraží o čtyři koruny na 26 korun
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Česká pošta zdražuje, odeslání pohledu bude od srpna stát o tři koruny víc, tedy 13 korun.

Složenka na sumu do 1000 korun podraží o čtyři koruny na 26 korun.

Zdražení mají lidem částečně kompenzovat zákaznické karty, které státní podnik zavede od druhé poloviny července.

Uvedla to v úterý Česká televize (ČT). Ve srovnání s Evropou jsou ceny srovnatelné, dodala. Pošta loni vykázala zisk 306 milionů korun při výnosech přes 20 miliard korun.

"U listovních zásilek jsme neupravovali ceny pět let, přitom výrazně stouply ceny energií. U pohonných hmot je to dokonce téměř 50 procent," řekl televizi mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Držitelé zákaznických karet budou mít slevy na poštovní služby, nemusí také vyplňovat podací lístek. Zdarma dostanou i potvrzení o doručení zásilky. S kartou bude dopis dražší o korunu, pokud jich zákazník pošle najednou deset a víc, cena zůstane stejná. Platné zůstanou i známky s označením A, které mají dnes hodnotu desetikoruny.

V segmentu doručování poštovních zásilek patří České poště 97 procent trhu. Počet zásilek ale dlouhodobě klesá, uvedla dnes ČT.

Pošta provozuje kolem 3300 poboček. Vedle toho má například na starosti provoz datových schránek, provozuje kontaktní místa pro styk občanů se státní správou CzechPOINT a také zajišťuje informační a komunikační služby pro ministerstvo vnitra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy