Češi šetří, prodeje osobních aut klesly o šestinu

ČTK ČTK
10. 4. 2013 12:27
Registrace nových osobních aut v prvním čtvrtletí klesly na 36 453 vozů
Foto: Škoda Auto

Praha - Registrace nových osobních aut v Česku v prvním čtvrtletí klesly o 16 procent na 36 453 vozů. Oznámil to Svaz dovozců automobilů. Podle poradenské firmy PwC za poklesem stojí nízká ochota domácností utrácet. První Škodě se podle statistik snížil prodej o pětinu na 10 558 automobilů.

Za Škodou, která vykazuje nižší odbyt především kvůli náběhu výroby třetí generace klíčového modelu Octavia, se v prodejním žebříčku umístil Volkswagen s růstem o téměř šest procent na 3864 vozů a třetí skončila Hyundai s poklesem o osm procent na 3581 prodaných aut. Následují Ford, Peugeot a Citroen.

"Domácnosti se obávají poklesu svých příjmů, důvodem jsou negativní informace o vývoji ekonomiky," vysvětlil pokles čtvrtletních prodejů Jan Malý z PwC. Firmy pak podle něj v současnosti omezují své investice.

Zhruba 62 procent aut koupily firmy, nicméně podíl soukromých zákazníků se stále zvyšuje. Z lednových 29 procent na 34 procent v březnu. Nejprodávanější byla nižší střední třída s podílem 22,5 procenta, následují malé vozy s 20,5 procenta a střední s 16 procenty.

Nejprodávanějším modelem byla i přes střídání generací Octavia s 3803 prodanými vozy, následuje Fabia s 2342 auty a Škoda Rapid se 1423 prodanými kusy. Na dalších místech skončily VW Golf a Hyundai i30.

Pokles byl patrný ve všech kategoriích

Dovoz ojetých aut se snížil o pět procent na 27 608 automobilů. Podíl importovaných aut starších deseti let se ale zvýšil na 34 procent.

Registrace lehkých užitkových aut se snížily o čtvrtinu na 2109 vozů. Prodej nákladních aut se naopak zvýšil o sedm procent na 1672 vozidel. Registrace autobusů vzrostly o 14 procent na 201 vozidel.

Prodej nových motocyklů se částečně také kvůli studenému počasí snížil o 24 procent na 2306 strojů. Nejvíce prodala Honda, a to 407 motocyklů, následují Yamaha a Maxon.

"Za celý rok očekáváme pokles registrací (osobních aut) přibližně o pět až deset procent. V roce 2014 pak růst o pět až deset procent," doplnil Malý s tím, že návrat k růstu očekává na konci letošního roku.

Sestupnou tendenci vykázala i výroba

Na pokles poptávky po nových osobních automobilech reagovala i výroba. Ta se během prvního kvartálu v Česku snížila o 18 procent na 285 715 vozů. Podle Sdružení automobilového průmyslu zaznamenaly nižší produkci všechny tuzemské závody, Škoda Auto, kolínská TPCA i Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Výroba nákladních vozidel ve čtvrtletí klesla o více než polovinu na 157 aut. Produkce připadala téměř celá na Tatru, která zvýšila výrobu 2,5násobně.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Pohřešovaný 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil rodině v lesích na Prostějovsku. Muž, kterého hledaly desítky policistů a hasičů i vrtulník s termovizí, byl dnes nalezen bez známek života. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle něj bylo vyloučeno cizí zavinění smrti muže. Příčinu úmrtí blíže určí nařízená pitva.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy