Brusel - Evropská komise schválila převzetí obchodního řetězce Delvita v České republice německou skupinou REWE Group, která zde již provozuje prodejny Billa a Penny Market.
EK došla k závěru, že navrhovaný krok nijak podstatně neomezí konkurenci v evropském hospodářském prostoru, uvádí se v dnešním prohlášení komise.
Šetření zjistilo, že nově vzniklá společnost bude na českém trhu nadále čelit řadě silných konkurentů.
Čekání od listopadu
O prodeji řetězce Delvita skupině REWE se rozhodlo již loni v listopadu. Pak o této záležitosti měl rozhodnout Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Jenže obě skupiny, tedy prodávají Delhaize i kupující REWE, mají v rámci Evropské unie velmi silnou pozici.
Rozhodování tak přešlo téměř automaticky přímo na evropské orgány v Bruselu.
A ty nyní rozhodly ve prospěch žadatelů.
REWE provozuje v Česku zhruba 240 supermarketů Billa a diskontních prodejen Penny Market. K těm nyní přibude 96 supermarketů Delvita. Dohodnutá cena by měla dosáhnout 100 milionů eur, tedy zhruba 2,8 miliardy korun.
Neznámá cesta
O tom, co se stane s obchody Delvita, zatím nemá jasno ani samotná firma REWE.
Na stole jsou podle všeho dvě varianty. První počítá s tím, že část Delvit se přemění na Billu a až třetina obchodů bude prodána.
Druhá, pravděpodobnější varianta počítá s tím, že se Delvita změní na Billu kompletně a teprve čas ukáže, které z nich jsou prodělečné. Ty pak REWE zavře.
Spojování pokračuje
Majitele řetězce Delvita, belgická skupina Delhaize, celkově opouští tento region. Předloni se již zbavila svých jedenácti obchodů na Slovensku.
Na českém trhu již několik let dochází k postupnému spojování obchodů. Zůstávají jen ti nejsilnější.
A tak v roce 2005 z Česka odešel Julius Meinl, který se změnil na Albert pod křídly Aholdu. Loni pole vyklidil francouzský Carrefour a německá Edeka. Oba řetězce koupilo britské Tesco.
Zatímco u nás probíhá spojování obchodních domů bez problémů, slovenské úřady již zakázali převzetí Carrefouru Teskem. Důvodem měla být přílišná síla a vliv na celé odvětví.