Brusel chce nabídnout stejné telefonní číslo v celé EU

ČTK ČTK
6. 12. 2010 13:53
Komisařka Kroseová si myslí, že tento nápad posílí jednotu evropského trhu

Brusel - Podnikatelé by v budoucnu mohli mít jednotné číslo v celé Evropské unii, na které by jim mohli volat jejich zákazníci. S tímto nápadem přišla Evropská komise, která o tom začíná jednat se všemi možnými partnery od obchodníků po úřady a spotřebitelská hnutí.

Brusel věří, že by zavedení možnosti jednotného čísla pro firmy v celé EU posílilo jednotný unijní trh. "Dnes firmy musí mít různá telefonní čísla v každém členském státě, na která jim mohou zákazníci volat," podotkla eurokomisařka Neelie Kroseová o zákaznických linkách podniků, které jsou často bezplatné.

"Kvůli tomu je těžké rozvíjet celoevropské služby pro zákazníky. Vyzývám všechny zainteresované strany, aby pomohly vytvořit politiku, která by odrážela potřeby byznysu a zajistila větší výhody pro spotřebitele," dodala v prohlášení.

Konzultace potrvají do konce února příštího roku. Brusel následně připomínky zpracuje a přijde případně s návrhy konkrétních opatření, jak jednotné číslo pro firmy v EU prosadit a zavést.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy