Benzin už nezdražoval, i když cena ropy je na maximu

Ekonomika Ekonomika
24. 8. 2009 13:28
Grafika: Podívejte se na průměrné ceny ve vašem kraji
Foto: CCS

Praha - Ceny pohonných u tuzemských čerpacích stanic se v uplynulém týdnu prakticky nezměnily. Litr benzinu Natural 95 zdražil v průměru o tři haléře na 28,91 koruny, cena nafty zůstala na 26,62 korunách za litr. Vyplývá to z nejnovějších údajů společnosti CCS.

Prudké zvýšení cen z předminulého týdne, kdy benzin zdražil o 61 haléřů a nafta o 42 haléřů, tak nepokračovalo. Výraznější nárůst nečekali ani analytici.

Nejdražší benzin je stále v Praze (29,83 Kč/litr), následují Moravskoslezský a Středočeský kraj. Naopak nejlevnější benzin lze koupit v Olomouckém kraji (28,37 Kč/litr), následují Královéhradecký a Liberecký kraj.

Také nafta je nejdražší v Praze (27,37 Kč/litr) a Moravskoslezském kraji. Dlouhodobě nejlevnější zůstává v Karlovarském kraji (25,89 Kč/litr), druhý nejlevnější je s odstupem Ústecký kraj.

Zatímco v Moravskoslezském, Olomouckém či Královéhradeckém kraji benzin zdražil o dvacetník či ještě výrazněji, v dalších krajích naopak o dvacetník zlevnil (Plzeňský, Středočeský, Ústecký, Jihomoravský, Vysočina).

Ropa v minulém týdnu nejdříve zlevňovala, pak ale její cena vystřelila prudce vzhůru. V pátek se vyšplhala na několikaměsíční maximum. "Podpořilo ji hned několik faktorů. Prvním z nich byl neočekávaně prudký pokles zásob ve Spojených státech, který zaskočil analytiky. Dále pak růst na akciových trzích," říká analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Zdražení ropy v závěru týdne je tedy pro motoristy na první pohled nepříznivou zprávou. "Pohled na vývoj cen benzínu a nafty v Rotterdamu je nicméně mnohem příznivější, protože jejich cena poměrně překvapivě na růst ropy nijak výrazně nereagovala a benzín dokonce zlevnil. Česká koruna začala navíc opět posilovat vůči dolaru, takže dvojité plus pro naše řidiče," říká Čermák.

Podle analytika by tedy v Česku nemělo dojít ke zdražování. "Spíše naopak. Mohli bychom se dočkat zlevnění, které bude pravděpodobně o něco větší v případě benzínu," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy