Nejvyšší správní soud rozhodl, že celníci mají právo zabavovat alkohol na tržištích i v případě, že ji tvoří také zkolaudované zděné obchody a nikoliv jenom montované stánky.
Soud tak rozhodl ve dvou sporech, kdy posuzoval zásah celníků na tržišti u hraničního přechodu Srbská -Miloszów na česko-polské hranici. Rozhodnutí je precedentem pro všechny ostatní "tržnicové" spory.
Motejl proti celníkům
Cigarety a alkohol si tam zákazníci sice nemohli koupit ve stáncích, ale ve zděných zkolaudovaných prodejnách ano.
Celníci alkohol (a cigarety) zabavili u dvou prodejců, v prvním případě šlo o 562 láhví s alkoholem, ve druhém pak o 1231 láhví. Celkem tak celníci zabavili na tržnici cigarety a alkohol za téměř dva milióny korun.
Prodejců se ale zastalo jak vedení obce Horní Řásnice, tak ministerstvo průmyslu a obchodu a také veřejný ochránce práv Otakar Motejl.
"Jsme přesvědčeni, že celníci překročili svoje pravomoci," uvedl bývalý starosta Horní Řasnice Jan Baborák. Obec tak přišla kvůli zásahu celníků o příjmy z pronájmu prodejen, alkohol a cigarety totiž na tržnici byly hlavní prodejní sortiment.
Podle veřejného ochránce práv i ministerstva v případě prodejní prostor Srbská nešlo o tržiště podle zákona o spotřebních daních, ale o soubor zkolaudovaných prodejen.
Zákon o spotřebních daních totiž dovoloval prodej lihovin pouze ve zkolaudovaných prodejnách, a to byl podle ombudsmana i ministerstva i případ tržnice Srbská.
Nejvyšší správní soud ale nyní postup celníků potvrdil, alkohol zabavili oprávněně.
.Alkoholové skrýše
Soudci rozhodli, že ze zákona jednoznačně vyplývá to, že na tržištích nebo tržnicích se alkohol a cigarety nesmí prodávat. "A to zásadně bez ohledu na to, zda jde o pultový nebo stánkový prodej," uvedly v rozhodnutí dva senáty Nejvyššího správního soudu, které jednotlivé případy zabaveného zboží posuzovaly.
Podle soudu to, že se ve zděných prodejnách na tržištích nesmí prodávat alkohol a cigarety, neznamená, že by takové prodejny nemohly fungovat vůbec.
"Podnikatelským subjektům nic nezakazuje, aby v takové provozovně prodával to zboží, k jehož prodeji je zkolaudováno (v daném případě balené potraviny, balené nápoje a zeleninu)," uvedli soudci.
Alkohol a cigarety se sice nesmí na příhraničních tržištích prodávat, celníci se s nimi ale stále setkávají.
Při jedné z největších kontrol na západě Čech na konci minulého roku na tržnici ve Svatém Kříži u Chebu tak zabavili více než 1,2 milionu kusů nekolkovaných cigaret, po jejichž prodeji by stát tratil na spotřební dani 2,5 milionu korun.
Jenom o pár měsíců dříve kontrolovali policisté s celníky také tržnici Svatý Kříž a našli skrýše alkoholu v kanalizaci.
A asi 1700 litrů lihovin i dalšího zabaveného alkoholu vylili loni celníci na skládce Chocovice na Chebsku.
Podle celníků se prodejci snaží zákaz prodeje obejít. "Alkohol ukrývají prodejci v přilehlých skladech nebo v zaparkovaných autech a dalších úkrytech. Na požádání zákazníka pro něj prodejce dojde," uvedl už dříve mluvčí severočeských celníků Jiří Nejedlý.