Agentur na zprostředkování práce působí u nás 2000

Radek Pecák Radek Pecák
7. 5. 2010 13:35
Každá pátá agentura nenahlásila údaje o svých pracovnících
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počty agentur, které zprostředkovávají práci, ani přes ekonomickou krizi výrazně neklesají. Stále jich v Česku působí přes dva tisíce (přesný počet je 2150), což je jen o 72 méně než v roce 2008.

Informace o tom poskytla tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

Podle ní však řada agentur neplní své zákonné povinnosti. Například nenahlašují údaje o počtech volných míst, jimi umístěných pracovníků a jejich zaměstnanců, kteří dočasně pracují u uživatele (tj. jiná právnická nebo fyzická osoba, která práci přiděluje a dohlíží na její provedení).

Při opakovaném nenahlášení přijdou o licenci

Letos v řádném termínu, který vypršel 31. ledna, nenahlásilo tyto údaje zhruba 400 subjektů, což je skoro pětina z celkového počtu. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) s nimi proto zahájilo správní řízení. MPSV podle mluvčí Filipové tyto údaje vyžaduje, aby mělo přehled o podílu účasti zprostředkovatelů na trhu práce.

Pokud agentura nesplní oznamovací povinnost opakovaně, má nyní MPSV povinnost agentuře odejmout povolení k činnosti.  

Úřady práce v loňském roce zkontrolovaly 674 zprostředkovatelů zaměstnání a uložily jim 153 pokut v celkové výši 22 330 881 Kč.

Do oblasti činnosti agentur práce by měla zasáhnout připravovaná novela zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Počítá mj. s důslednější kontrolou zprostředkovatelů a zpřísněním podmínek pro obdržení licence.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy