Čtvrtina firem plánuje propouštění, sedmina sníží mzdy

Petr Kučera Petr Kučera
5. 5. 2010 14:45
Z krize se letos nedostaneme, očekává většina firem podle průzkumu Svazu průmyslu
Uzavřená továrna ve Světlé nad Sázavou
Uzavřená továrna ve Světlé nad Sázavou | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Většina tuzemských firem se nadále potýká s dopady globální ekonomické recese a ani výhled na druhé a třetí čtvrtletí nepřinese žádný zásadní obrat. Vyplynulo to z dubnového dotazníkového šetření Svazu průmyslu a dopravy mezi 1600 členskými společnostmi. Svaz sdružuje hlavně větší a středně velké zaměstnavatele.

Více než polovina tuzemských firem (56 procent) neočekává, že by v letošním roce měnila počet zaměstnanců.

Zhruba čtvrtina společností (26 procent) letos plánuje počty svých zaměstnanců snižovat. V téměř polovině případů prý ale nepůjde o nic dramatického, firmy má opustit méně než pět procent zaměstnanců. Nicméně pětina z firem, které pravděpodobně budou muset propouštět, počítá s odchodem více než 15 procent dosavadních zaměstnanců.

Nábor nových pracovníků plánuje necelá pětina (18 procent) firem. Ani v tomto případě ale nepůjde o výraznější změny. Téměř dvě třetiny firem plánují během letošního roku zvýšit počet zaměstnanců maximálně o pět procent.

Očekávání podnikatelů jsou o trochu optimističtější než na konci loňského roku, kdy propouštění během roku 2010 plánovala třetina firem a nábor nových lidí zvažovalo jen 15 procent společností.

Na sto procent jede necelá sedmina firem

Dubnový průzkum také ukázal, že pouze 15 procent firem nyní využívá své výrobní kapacity na 100 a více procent. Nicméně i to je trochu lepší podíl než v loňském prosinci, kdy to bylo jen 13 procent firem.

Čtěte také
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Čtěte také

Nejvíce firem - zhruba třetina - využívá kapacitu od 60 do 79 procent, zhruba dvě pětiny pak od 80 do 99 procent. Každá dvacátá společnost využívá méně než 40 procent kapacity.

Výraznější změny nečekají tuzemské firmy ani v objemu zakázek, podle poloviny dotazovaných se během druhého čtvrtletí nic nezmění. Jen třetina jich očekává, že získá víc zakázek, naopak 15 procent společností čeká pokles.

O trochu optimističtější jsou podnikatelé ohledně třetího čtvrtletí. Nárůst zakázek očekávají přes dvě pětiny společností. "Vzhledem k delšímu časovému horizontu se respondenti vyjadřují k vývoji optimističtěji. lze však hůře odhadnout, zda jejich očekávání jsou reálná," říká mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Poněkud překvapivé je však podle něj zvětšení skupiny firem, které ve třetím čtvrtletí čekají pokles zakázek, a to na 19 procent.

Snížení nákladů, zvýšení produktivity...

Jaká protikrizová opatření chystají firmy v letošním roce? Nejčastěji jde o snižování nákladů (58 %) a zvýšení produktivity práce (50 %). Následují hledání nových trhů (42 %), zesílení marketingových aktivit (32 %), zvyšování kvalifikace (27 %), investice do inovací (25 %) a snižování investic (21 %).

Snižování mezd či bonusů chystá kvůli krizi 15 procent firem, zlevnění cen produktů pak 13 procent. kvůli krizi letos chystá. Jen necelá dvě procenta společností letos plánují přesun výroby do zahraničí.

Podnikatelské prostředí se podle většiny firem oproti loňskému roku výrazně zhoršilo. Nejvíce klesla platební morálka, dále přístup k úvěrům a vymahatelnost práva.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Ekonomika se probouzí. Ale zatím nevstává z postele
Firmy marně hledají schopné obchodníky
Skutečná oběť krize v Česku: poznal jen školu, je mu 19
 

Právě se děje

Další zprávy