Práci nemá v EU 23 milionů lidí. Nezaměstnanost ke 9,6%

Veronika Skálová Veronika Skálová
30. 4. 2010 12:05
Procento nezaměstnanosti se nezvýšilo, i když o práci přišlo dalších 123 tisíc lidí.
Obživu teď v Unii marně hledá 23 milionů lidí.
Obživu teď v Unii marně hledá 23 milionů lidí. | Foto: Reuters

Brusel - Nezaměstnaných přibývá, i když na oficiálním čísle míry nezaměstnanosti se to nepozná. Přestože se počet lidí bez práce v sedmadvaceti zemích Evropské unie zvýšil o 123 tisíc, z toho 101 tisíc nově nezaměstnaných připadalo na země platící eurem, míra nezaměstnanosti se oproti únoru nezměnila.

Informoval o tom evropský statistický úřad Eurostat. Podle jeho propočtů byla míra nezaměstnanosti v eurozóně v březnu 10 procent, v celé sedmadvacítce pak 9,6 procenta, tedy stejná jako o měsíc dřív.

Po nárůstu absolutních čísel je bez práce 23 milionů lidí, z toho 16 milionů v zemích eura. Meziročně to znamená přírůstek 2,5 milionu nezaměstnaných.

Smutný rekord drží v procentuálním vyjádření nezaměstnanosti Lotyšsko, kde v březnu dosáhla 22,3 procent. Příliš za ním nezaostává Španělsko s 19,1 procenty.

Česko s údajem 7,9 procenta patří k těm šťastnějším. Údaj se liší od toho, který každý měsíc zveřejňuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, protože Eurostat používá jinou metodu výpočtu.

Na tom pozitivnějším konci žebříčku stojí Nizozemsko s 4,1 procenty a Rakousko se 4,9 procenty.

Ač v porovnání s předchozím měsícem zůstala nezaměstnanost na stejné úrovni, srovnání s loňským rokem tak dobře nedopadá. Lidí bez práce přibylo v naprosté většině zemí Unie, jedinou výjimkou je Německo. Tam míra nezaměstnanosti v porovnání s loňským březnem klesla o 0,1 procentního bodu.

Nejvíc vystoupala nezaměstnanost v Lotyšsku, Estonsku a Litvě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy