Česká ekonomika příští rok zpomalí, mzdy ale podle bankéřů porostou rychleji

Radek Bednařík
3. 11. 2015 10:00
Za vyššími investicemi českých firem stojí podle nové prognózy České bankovní asociace především urychlené čerpaní evropských dotací. Díky nim by české hospodářství mohlo letos posílit o 4,2 procenta. Příští rok by měla česká ekonomika zpomalit. Bankovní asociace očekává, že v roce 2016 mírně zrychlí růst mezd, a to na 3,8 procenta. Inflace by měla přesáhnout již jedno procento.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Růst české ekonomiky letos dosáhne 4,2 procenta, a to kvůli urychlenému čerpání evropských dotací, což podporuje investice firem. Tvrdí to nová prognóza, kterou v úterý představila Česká bankovní asociace (ČBA).

Díky silnému růstu ekonomiky počítají ekonomové ČBA s tím, že míra nezaměstnanosti letos dosáhne 6,5 procenta a mzdy vzrostou o něco málo přes tři procenta.

Hlavním tahounem růstu hrubého domácího produktu (HDP) jsou letos firmy a jejich investice, nicméně i domácnosti se činí. "Robustní spotřeba domácností, která roste přes tři procenta meziročně, se také výrazně podílí na růstu ekonomiky a to se nezmění ani v příštím roce," říká Dana Hájková, makroekonomický analytik České spořitelny.

Kvůli levné ropě, slabé inflaci v eurozóně a některým zlevňujícím potravinám počítá ČBA s tím, že letos vzrostou ceny pouze o půl procenta. To znamená, že kupní síla domácností se i při relativně mírném růstu nominálních mezd zvýší.

Příští rok by měla česká ekonomika zpomalit, protože vyvanou jednorázové faktory, které letos vytáhnou růst HDP nad čtyři procenta. "Předpokládáme, že v roce 2016 bude růst české ekonomiky pokračovat volnějším tempem okolo 2,5 procenta, které je dlouhodobě udržitelné," říká Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB s tím, že hlavním tahounem zůstane zpracovatelský průmysl.


"Ekonomické oživení se ale příznivě projeví i ve většině ostatních odvětví českého hospodářství," tvrdí Kupka. Bankovní asociace očekává, že v roce 2016 mírně zrychlí růst mezd, a to na 3,8 procenta. Inflace by měla přesáhnout již jedno procento, nicméně kupní síla domácností i přesto stále poroste.

Největší obavy mají prognostici z ČBA ohledně toho, kdy a jakým způsobem Česká národní banka ukončí své intervence. Oficiální stanovisko centrální banky je, že bude režim slabé koruny držet minimálně do druhé poloviny roku 2016.

"Jako prvek nejistoty bude působit i postupně se měnící bankovní rada, jejíž nové složení v druhé polovině příštího roku může přinést i jiný pohled na politiku kurzového závazku. V tuto chvíli se ale domníváme, že ČNB má dostatek síly na to, aby svůj závazek udržela, a švýcarský scénář ukončení intervencí neočekáváme," uvádí ve své prognóze bankovní asociace.

Nejdůležitější data z prognózy ČBA:

Ukazatel Rok 2015 Rok 2016
Růst HDP 4,2 % 2,5 %
Průměrná nezaměstnanost (MPSV) 6,5 % 6 %
Průměrná inflace 0,5 % 1,3 %
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy