Češi utrácí a tím stále drží ekonomiku nad vodou. Přijde ochlazení, tvrdí analytici

ČTK ČTK
30. 8. 2019 11:27
Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla o 2,7 procenta, stejně jako v prvních třech měsících letošního roku. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu a revidovaných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt vyšší o 0,7 procenta.
Foto: Martina Křížová

"Tahounem růstu byla hlavně domácí poptávka," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Výdaje domácností vzrostly proti stejnému období loňského roku o 2,7 procenta, výdaje vládních institucí se zvýšily o 3,4 procenta. Příspěvek zahraniční poptávky k meziročnímu růstu HDP byl 1,1 procentního bodu.

Tvorba hrubého fixního kapitálu meziročně rostla o 0,9 procenta. "Podpořena byla zejména investiční aktivitou sektoru vládních institucí," uvedli statistici. V meziročním srovnání vzrostly například investice do bydlení a ostatních budov, méně se investovalo do dopravních prostředků a strojů.

Saldo zahraničního obchodu se ve druhém čtvrtletí zvýšilo o 13,9 miliardy korun. Vývoz zboží a služeb meziročně rostl o 2,2 procenta. Tažen byl hlavně obchodem s elektronickými a optickými přístroji a vývozem dopravních prostředků. Dovoz zboží a služeb byl vyšší o 1,4 procenta. Ovlivnil ho hlavně obchod se základními kovy a subdodávky pro automobilový průmysl.

Brexit a německá únava způsobí ochlazení ekonomiky

Ve druhém pololetí již ale kvůli vývoji v zahraničí, především brexitu a slabému výkonu ekonomiky Německa, lze očekávat zpomalení růstu. Ten by se mohl za celý letošní rok pohybovat kolem 2,5 procenta, uvedli ekonomové.

"V rámci Evropy je růst české ekonomiky stále nadprůměrný. Na jedné straně jsou sice rychle rostoucí ekonomiky jako Rumunsko (4,6 procenta), Maďarsko (5,1 procenta) či Polsko (4,1 procenta). Na opačném pólu se ocitlo Německo, kde růst zpomalil na pouhých 0,4 procenta, a stagnující Itálie," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Hlavním tahounem růstu podle ekonoma Komerční banky Františka Táborského zůstala spotřeba domácností. "Dobrá kondice tuzemských domácností tak prozatím tlumí stagnaci německé ekonomiky a obecně nepříznivé vnější prostředí," uvedl.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek uvedl, že ve třetím čtvrtletí může ekonomickou aktivitu ještě do jisté míry udržovat předzásobování před brexitem. "Čtvrté čtvrtletí ale bude pro firmy ve zpracovatelském průmyslu bez ohledu na formu či načasování brexitu poměrně těžké," uvedl.

Ve světle slábnoucí evropské ekonomiky a pravděpodobné německé recese jsou podle ekonoma ČSOB Petra Dufka výsledky české ekonomiky velmi dobré. I podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila lze současný růst stále považovat za solidní, i když česká ekonomika je již za vrcholem hospodářského cyklu a postupně zpomaluje, což je podle něj do značné míry ovlivněno vývojem v zahraničí.

"Druhá polovina roku představí odlišný příběh. Očekáváme další zpomalení globální ekonomiky, které postupně stáhne i domácí ekonomiku," uvedl Táborský.

 

Právě se děje

Další zprávy