Česko smí čerpat nové dotace EU z programu Životní prostředí

ČTK ČTK
30. 4. 2015 17:37
Z operačního programu pro roky 2014 až 2020 může ČR získat v přepočtu asi 83,7 miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brusel - Evropská komise dnes schválila Česku operační program Životní prostředí pro roky 2014 až 2020. ČR z něj může získat přes 3,1 miliardy eur (asi 83,7 miliardy korun). Celkem 2,6 miliardy eur (70,2 miliardy korun) bude poskytnuto z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z Fondu soudržnosti.

Operační program (OP) Životní prostředí se tak dnes stal druhým odsouhlaseným českým programem v nynějším víceletém finančním období po OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který komise schválila ve středu. ČR měla ve vyjednávání nových operačních programů výrazný skluz. Do tohoto týdne byla poslední zemí EU, která neměla schválený ani jeden program pro aktuální víceleté finanční období zahájené už loni.

Podle eurokomisařky pro regionální politiku Coriny Cretsuové je dnes schválený program ukázkou, že "konkurenční výhody mohou stát na zelenějších základech, kdy se snižují jak emise uhlíku, tak náklady". Program má podle ní cílit na energeticky účinná řešení a v důsledku tak prý české regiony budou atraktivnější pro podnikání a investice.

Česká republika může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je operační program rybářství a program rozvoje venkova.

Mezi očekávané přínosy programu dnes komise v tiskové zprávě zařadila nové napojení 60 000 obyvatel na vylepšené čističky odpadních vod a lepší zásobení vodou pro dalších 150 000 lidí. Asi 80 000 českých občanů prý bude mít prospěch z nových protipovodňových opatření.

Program pomůže zvýšit české kapacity pro recyklaci odpadů o 700 000 tun, podpoří 1600 opatření na podporu živočišných a rostlinných druhů a jejich stanovišť. Napomoci má také každoročnímu snížení emisí skleníkových plynů o 620 000 tun oxidu uhličitého (CO2) a snížení spotřeby energie ve veřejných budovách o 2 000 000 gigajoulů (GJ).

 

Právě se děje

před 30 minutami

V Číně koronaviru podlehl osmnáctý člověk, tentokrát na severovýchodě

Nový koronavirus v Číně zabil dalšího člověka, tentokrát poprvé mimo centrální provincii Chu-pej. Úmrtí jednoho pacienta nakaženého virem dnes oznámil zdravotnický úřad provincie Che-pej na severovýchodě Číny. Podle agentury Reuters tak počet obětí viru stoupl na osmnáct.

Zdravotní komise provincie v dnešním prohlášení uvedla, že 80letý pacient zemřel už ve středu, ale do dneška nebylo potvrzeno, že byl infikován novým virem.

Předchozích 17 obětí bylo hlášeno z centrální čínské provincie Chu-pej, z jejíhož hlavního města Wu-chan se vir začal šířit do ostatních oblastí Číny. Počet potvrzených nakažených už překročil 630. Nákaza se kromě Číny objevila u jednotlivců také v Jižní Koreji, Japonsku, Thajsku, na Tchaj-wanu a mimo Asii ve státě Washington na severozápadě USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy