Recyklační linka na prošlé potraviny v Šebetově nebude

ČTK ČTK
24. 5. 2014 20:02
V místním referendu si to odhlasovali občané, přišla polovina voličů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Adéla Vlachová

Šebetov - Recyklační linka na potraviny ze supermarketů, kterým končí lhůta trvanlivosti, v Šebetově na Blanensku nevznikne. V místním referendu si to odhlasovali občané. "Ze 732 voličů jich přišla polovina a 60 procent z nich se postavilo proti," řekl starosta Zdeněk Čížek.

V záměru už se nebude pokračovat. "Chtěli jsme znát názor občanů a ten budeme respektovat. Ukázalo se, že lidé mají z velkých projektů strach," řekl Čížek. Nepomohlo ani to, že pražská firma Sobioenergi nabízela obci řadu výhod, například trvalé pokrytí provozních nákladů školy a školky, dobudování místních komunikací či plyn za poloviční cenu, za kterou je běžně na trhu.

Linka měla vyrábět právě bioplyn, elektřinu a také odpadní teplo. Investor neuspěl ani přesto, že loni udělal v obci diskusi s občany a svůj projekt podrobně představil.

Recyklační linka měla stát na obecních pozemcích, kde bývaly vepříny, v současnosti jsou však nevyužívané. V Šebetově nyní finišují pozemkové úpravy, pozemky tedy bude možné prodávat.

"Stále zde hospodaří šebetovský Agropodnik a také havlíčkobrodský Provem, který se zabývá chovem prasat. Agropodnik už v březnu projevil o pozemky zájem, proto předpokládám, že zájem bude mít i nadále a chystáme se mu je nabídnout. Bylo by logické prodat pozemky tomu, kdo na nich má budovy," uvedl Čížek a věří, že je zemědělci v budoucnu využijí právě pro svoje chovy.

 

Právě se děje

Další zprávy