Češi přestali vydělávat na stát. Den daňové svobody přišel rekordně brzy

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 2. 6. 2016 9:40
Den daňové svobody letos podle výpočtů Liberálního institutu můžeme oslavit o dva dny dříve než v loňském roce. Kromě ekonomického růstu tomu pomohl i přestupný rok. Nejkratší dobu čeká na tento pomyslný předěl Jižní Korea, v Evropě Švýcarsko. Česko naopak o dvacet dní předběhlo eurozónu, která si na Den daňové svobody počká až do konce června.
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Economia

Praha - Češi letos pracovali "na stát" 153 dnů, což je nejméně od roku 2000, kdy Liberální institut začal počítat Den daňové svobody. Ten letos podle něj připadá na čtvrtek 2. června - o dva dny dříve než loni.

Za Den daňové svobody označují ekonomové pomyslný okamžik, odkdy zůstávají veškeré příjmy zaměstnancům či podnikatelům. Do té doby naopak všechny jejich výdělky plynuly státu.

Ke dvoudennímu zlepšení však letos nedošlo díky tomu, že by zásadně klesly daně. Pomohl hlavně ekonomický růst a paradoxně i přestupný rok, díky němuž měl únor o den více. "Právě 29. únor kalendářně umazal jeden den," dodává Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz.

"Vláda je v tom spíše nevinně. K pozitivnímu posunu se hlásí hodně otců. Nejhlasitějšími z nich jsou politici, kteří - při vší úctě k jejich pracovnímu nasazení - mají na něm jen malou zásluhu, pokud vůbec nějakou," říká ředitel Liberálního institutu Petr Koblovský.

"Vláda má to štěstí, že vládne zrovna v tomto období," doplňuje ekonom Liberálního institutu Jiří Schwarz, podle kterého by si tedy neměla přisuzovat zásluhy za růst domácí produkce.

Celosvětově letos dosáhla nejlepšího výsledku Jižní Korea, kde připadl Den daňové svobody už na 28. dubna. V Evropě jsou "daňově nejsvobodnější" Švýcaři s 5. květnem. Pokud jde o země EU, nejnižší daňovou zátěž mají Irsko, Estonsko a Slovensko. Naopak nejdéle si na Den daňové svobody počkají lidé ve Finsku, kde mají Den daňové svobody až 2. srpna.

Letošní Den daňové svobody ve světě:

Země  Datum
Jižní Korea 28. 4.
Švýcarsko 5. 5.
Irsko 8. 5.
Austrálie 14. 5.
Spojené státy americké 20. 5.
Estonsko 21. 5.
Kanada 25. 5.
Japonsko 27. 5.
Nový Zéland 27. 5.
Slovensko 30. 5.
Izrael 31. 5.
Polsko 1. 6.
Španělsko 1. 6.
Česká republika 2. 6.
Lucembursko 3. 6.
Island 6. 6.
Velká Británie 7. 6.
Nizozemsko 9. 6.
Německo 11. 6.
Portugalsko 24. 6.
Maďarsko 25. 6.
Norsko 27. 6.
Švédsko 1. 7.
Itálie 3. 7.
Rakousko 6. 7.
Belgie 17. 7.
Dánsko 24. 7.
Francie 26. 7.
Řecko 27. 7.
Finsko 2. 8.

Zdroj: Liberální institut

"V kontextu členských zemí Evropské unie si Česká republika nevede špatně, neboť je hluboko pod průměrem eurozóny," uvádí Koblovský. Země platící eurem mají Den daňové svobody až 26. června. Na Slovensku přišel tento zlom 30. května, v Polsku 1. června. V sousedním Německu si daňoví poplatníci počkají o devět dní déle než v Česku, tedy do 11. června. V Maďarsku uvítají příchod daňové svobody 25. června.

Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta pracuje s odhadovaným podílem veřejných výdajů na hrubém domácím produktu jednotlivých zemí. Jinými slovy měří, kolik dní musí daňoví poplatníci odpracovat, aby bylo možné pokrýt všechny veřejné výdaje - například na vzdělávání, zdravotnictví nebo dopravu.

Mezi ekonomickou svobodou země a ekonomickým růstem přitom podle Koblovského existuje značná souvislost. "Čím více svobody a nižších daní, tím vyšší růst," říká.

Den daňové svobody v České republice:

Rok Den daňové svobody
2000 6. června
2001 7. června
2002 11. června
2003 12. června
2004 15. června
2005 14. června
2006 14. června
2007 11. června
2008 7. června
2009 13. června
2010 18. června
2011 15. června
2012 9. června
2013 11. června
2014 10. června
2015 5. června
2016 2. června

Zdroj: Liberální institut

Den daňové svobody počítá vedle Liberálního institutu také společnost Deloitte. Ta ovšem pracuje s jinou metodikou - určuje jej jako podíl daní, které jsou součástí veřejných příjmů. Den daňové svobody letos podle ní připadne na 20. června, což znamená, že Češi budou na stát pracovat 172 dní. To je o dva dny dříve, než bylo podle metodiky Deloitte loni.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy