Češi přestali vydělávat na stát. Den daňové svobody přišel rekordně brzy

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 2. 6. 2016 9:40
Den daňové svobody letos podle výpočtů Liberálního institutu můžeme oslavit o dva dny dříve než v loňském roce. Kromě ekonomického růstu tomu pomohl i přestupný rok. Nejkratší dobu čeká na tento pomyslný předěl Jižní Korea, v Evropě Švýcarsko. Česko naopak o dvacet dní předběhlo eurozónu, která si na Den daňové svobody počká až do konce června.
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Economia

Praha - Češi letos pracovali "na stát" 153 dnů, což je nejméně od roku 2000, kdy Liberální institut začal počítat Den daňové svobody. Ten letos podle něj připadá na čtvrtek 2. června - o dva dny dříve než loni.

Za Den daňové svobody označují ekonomové pomyslný okamžik, odkdy zůstávají veškeré příjmy zaměstnancům či podnikatelům. Do té doby naopak všechny jejich výdělky plynuly státu.

Ke dvoudennímu zlepšení však letos nedošlo díky tomu, že by zásadně klesly daně. Pomohl hlavně ekonomický růst a paradoxně i přestupný rok, díky němuž měl únor o den více. "Právě 29. únor kalendářně umazal jeden den," dodává Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz.

"Vláda je v tom spíše nevinně. K pozitivnímu posunu se hlásí hodně otců. Nejhlasitějšími z nich jsou politici, kteří - při vší úctě k jejich pracovnímu nasazení - mají na něm jen malou zásluhu, pokud vůbec nějakou," říká ředitel Liberálního institutu Petr Koblovský.

"Vláda má to štěstí, že vládne zrovna v tomto období," doplňuje ekonom Liberálního institutu Jiří Schwarz, podle kterého by si tedy neměla přisuzovat zásluhy za růst domácí produkce.

Celosvětově letos dosáhla nejlepšího výsledku Jižní Korea, kde připadl Den daňové svobody už na 28. dubna. V Evropě jsou "daňově nejsvobodnější" Švýcaři s 5. květnem. Pokud jde o země EU, nejnižší daňovou zátěž mají Irsko, Estonsko a Slovensko. Naopak nejdéle si na Den daňové svobody počkají lidé ve Finsku, kde mají Den daňové svobody až 2. srpna.

Letošní Den daňové svobody ve světě:

Země  Datum
Jižní Korea 28. 4.
Švýcarsko 5. 5.
Irsko 8. 5.
Austrálie 14. 5.
Spojené státy americké 20. 5.
Estonsko 21. 5.
Kanada 25. 5.
Japonsko 27. 5.
Nový Zéland 27. 5.
Slovensko 30. 5.
Izrael 31. 5.
Polsko 1. 6.
Španělsko 1. 6.
Česká republika 2. 6.
Lucembursko 3. 6.
Island 6. 6.
Velká Británie 7. 6.
Nizozemsko 9. 6.
Německo 11. 6.
Portugalsko 24. 6.
Maďarsko 25. 6.
Norsko 27. 6.
Švédsko 1. 7.
Itálie 3. 7.
Rakousko 6. 7.
Belgie 17. 7.
Dánsko 24. 7.
Francie 26. 7.
Řecko 27. 7.
Finsko 2. 8.

Zdroj: Liberální institut

"V kontextu členských zemí Evropské unie si Česká republika nevede špatně, neboť je hluboko pod průměrem eurozóny," uvádí Koblovský. Země platící eurem mají Den daňové svobody až 26. června. Na Slovensku přišel tento zlom 30. května, v Polsku 1. června. V sousedním Německu si daňoví poplatníci počkají o devět dní déle než v Česku, tedy do 11. června. V Maďarsku uvítají příchod daňové svobody 25. června.

Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta pracuje s odhadovaným podílem veřejných výdajů na hrubém domácím produktu jednotlivých zemí. Jinými slovy měří, kolik dní musí daňoví poplatníci odpracovat, aby bylo možné pokrýt všechny veřejné výdaje - například na vzdělávání, zdravotnictví nebo dopravu.

Mezi ekonomickou svobodou země a ekonomickým růstem přitom podle Koblovského existuje značná souvislost. "Čím více svobody a nižších daní, tím vyšší růst," říká.

Den daňové svobody v České republice:

Rok Den daňové svobody
2000 6. června
2001 7. června
2002 11. června
2003 12. června
2004 15. června
2005 14. června
2006 14. června
2007 11. června
2008 7. června
2009 13. června
2010 18. června
2011 15. června
2012 9. června
2013 11. června
2014 10. června
2015 5. června
2016 2. června

Zdroj: Liberální institut

Den daňové svobody počítá vedle Liberálního institutu také společnost Deloitte. Ta ovšem pracuje s jinou metodikou - určuje jej jako podíl daní, které jsou součástí veřejných příjmů. Den daňové svobody letos podle ní připadne na 20. června, což znamená, že Češi budou na stát pracovat 172 dní. To je o dva dny dříve, než bylo podle metodiky Deloitte loni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 5 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy