Čerpání dotací z norských fondů je zbytečně složité, tvrdí NKÚ. Přesto Česko vyčerpalo 90 procent

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2018 9:25
Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na podporu, kterou Česko získalo v letech 2009 až 2014.
NKÚ.
NKÚ. | Foto: Martin Svozílek/Economia

Praha - Za zbytečně složitý a administrativně náročný považuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) systém, kterým jsou v Česku rozdělovány peníze z fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska.

Přesto podle dnes zveřejněného zjištění kontrolorů Česko vyčerpalo přes 90 procent peněz. Systém spojený s rozdělováním peněz má na starosti ministerstvo financí, podle kterého už administrativa, spojená s čerpáním peněz, byla částečně zjednodušena.

NKÚ se zaměřil na podporu, kterou Česko získalo v letech 2009 až 2014. "Kontrola ukázala, že rozdělování této podpory funguje," uvedl NKÚ. Z prověřených přibližně 230 milionů korun našli kontroloři nedostatky ve výši dva a půl milionu korun.

Peníze z finančních mechanismů EHP a Norska putovaly do řady oblastí a rozdělovaly se v rámci 15 tematicky zaměřených programů. "V praxi to znamenalo nutnost vytvářet, zpracovávat a ověřovat velké množství dokumentů nebo například nastavovat pro každý program zvlášť kontrolní mechanismy," konstatoval NKÚ. Také samotná koordinace mezi velkým množstvím zapojených institucí a subjektů byla podle úřadu složitá.

Více než 60 procent z připravených peněz se přitom rozdělovalo jen ve čtyřech programech. Mezi zbývajícími programy naopak byly i takové, které obsahovaly pouze jediný projekt, uvádí NKÚ. I takové programy však bylo třeba vést, spravovat, řešit odpovídající dokumentaci a plnit další povinnosti spojené s jejich administrací.

Podle Filipa Běhala z tiskového odboru ministerstva už administrativa byla částečně zjednodušena. Další snížení náročnosti dotačního systému resort plánuje. "Ministerstvo financí jednoznačně vítá, že NKÚ v rámci kontroly a kontrolního závěru potvrdil, že systém rozdělování finanční podpory poskytované z Fondů EHP a Norska dobře funguje," dodal Běhal.

NKÚ se zaměřil také na cíle jednotlivých programů, které stanovují, čeho by se za rozdělené peníze mělo dosáhnout. "Ukázalo se, že u 11 ze 14 prověřovaných programů na to nelze odpovědět," uvedl NKÚ.

Stanovené cíle byly pouze obecnými prohlášeními bez jasně měřitelných kritérií. Šlo například o cíl 'spravedlivější a účinnější soudní systém' a podobně. "Co to přesně znamená a jak se pozná, že se takového cíle podařilo dosáhnout, to není jasné," dodal NKÚ.

Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy.

Česká republika je příjemcem těchto fondů od roku 2004, kdy vstoupila do Evropské unie a tím také do EHP. V prvním a druhém programovém období, tedy v letech 2004 až 2009 a 2009 až 2014, přišlo do Česka celkem asi šest miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy