Praha - Čínský státní konglomerát CITIC Group zaplatí v řádu dní české bance J&T Bank 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč), které jí dluží CEFC China Energy. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy to dnes řekl místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company Jaroslav Tvrdík. Jeho informace v reakci zpochybnila J&T Private Investments.
"Včerejším dnem považuji tu krizi (kolem dluhů CEFC Europe) pro česká aktiva za ukončenou. V úterý zaslal předseda představenstva společnosti CITIC Group naší financující instituci, společnosti J&T, závaznou bankovní garanci, že je připravený do pěti dnů uhradit částku kolem 450 milionů eur. Předpokládám, že J&T tohoto práva využije," řekl Tvrdík v rozhovoru.
J&T Private Investments potvrdila existenci dopisu od CITIC Group. "Informace o bankovní záruce nejsou pravdivé, závazek mlčenlivosti nám ale neumožňuje poskytnou bližší informace," sdělila firma. Podle ní je požadavek na důvěrnost dopisu součástí jeho textu, Tvrdík o něm přitom veřejně hovoří v médiích.
"Tento krok oficiálního představitele CEFC Europe nás znepokojuje," doplnila J&T Private Investments. Uvedla také, že s akciemi CEFC Europe nadále není možné disponovat bez jejího vědomí.
O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality. Tvrdík dnes řekl, že o osudu šéfa celé skupiny CEFC Jie Ťien-minga nemá žádné informace.
CEFC za dluhy ručí mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií. Čínská státní CITIC Group nedávno získala v CEFC Europe podíl 49 procent. Vedení společnosti CITIC Group plánuje dokončit všechny dosavadní investice CEFC Europe v České republice a v plánu má začít i s novými projekty.
Banka J&T je součástí společnosti J&T Finance Group, ve které má CEFC podíl 9,9 procenta. Dřívější plány na zvýšení tohoto podílu na 50 procent byly kvůli finančním problémům CEFC zrušeny.