Vlastníci rodinných domů mají nově doložit, že obsah žumpy nechali vyvézt do čistírny vod

ČTK ČTK
29. 5. 2018 16:38
Povinnost začne platit od roku 2021. Potvrzení by měli lidem vydávat provozovatelé fekálních vozů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Požadavky na odvoz obsahu jímek u rodinných domů se zpřísní. Lidé budou muset zpětně dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vod. Povinnost začne platit od roku 2021.

Změnu přináší novela vodního zákona, kterou znovu schválila Poslanecká sněmovna. Přehlasovala tak veto Senátu, který kvůli řadě chyb a nepřesností novelu odmítl. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Novela počítá s tím, že do budoucna lidé budou muset doložit vodoprávnímu úřadu nebo České inspekci životního prostředí likvidaci odpadu z jímek za poslední dva kalendářní roky.

Potvrzení by měli lidem vydávat provozovatelé fekálních vozů. Mělo by v něm být mimo jiné uvedeno, o jako jímku šlo, množství odpadních vod a do které čistírny je odvezl. Odvážet odpad z jímek budou smět jen čistírny odpadních vod nebo podnikatelé podle živnostenského zákona.

Novela má naopak umožnit zřizovat stanové tábory v záplavových územích. Zákon nyní zakazuje v těchto zónách zřizovat tábory, kempy a jiná dočasná ubytovací zařízení. Součástí novely se stalo také ustanovení, které umožní bezplatné čerpání povrchových vod také pro lesní školky, nejen pro zemědělce.

 

Právě se děje

Další zprávy