Lidé, kteří si vyrábějí elektřinu na střeše domu, o podporu nepřijdou, uklidňuje ERÚ

čtk pk čtk, pk
Aktualizováno 27. 4. 2018 12:20
Výrobci mají v praxi jen dva až tři dny na zadání výkazů. Pokud budou třeba na dovolené bez vlastního počítače, o podporu ale nepřijdou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Tuzemští výrobci takzvané zelené elektřiny se nemusí obávat, že kvůli novému nařízení Operátora trhu s elektřinou (OTE) přijdou o tisíce korun měsíčně. Pokud nestihnou zaslat údaje ve zkráceném termínu, nárok na podporu jim nezanikne - pouze ji dostanou později. Vyplývá to ze stanoviska Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a ministerstva průmyslu a obchodu.

"Překročení termínu předání údajů o výrobě elektřiny neznamená ztrátu nároku na podporu elektřiny, má však dopad na termín poskytnutí podpory, tj. k výplatě podpory může dojít až v dalším zúčtovacím období. Stejné závěry platí i pro vykazování v případě podpory elektřiny z druhotných zdrojů, z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a v případě podpory tepla," uvádí ERÚ ve svém výkladu vycházejícím z vyjádření ministerstva.

Na hrozící problém upozornil majitel společnosti S-Power Jaroslav Šuvarský, která se zabývá instalací malých fotovoltaických elektráren na střechy rodinných domů v Česku. Podle jeho výkladu nedávno uveřejněných pravidel OTE nebude možné nárokovat provozní podporu pro zelené zdroje v případě, kdy výrobce nezadá data z výkazů do systému operátora včas, tj. nejpozději do desátého dne po skončeném měsíci.

"Požadovaná data z výkazů mohou výrobci do systému OTE zadávat teprve po dálkovém odečtu z elektroměrů, které provádí distributor. Ty však obvykle nebývají v systému OTE dříve než pátý den po skončení měsíce. Distributor navíc provádí odčítání pouze v pracovní dny, takže když do načasování nevhodně zasáhne víkend, případně svátek, reálně se může stát, že se data z elektroměrů dostanou do systému až osmý den v měsíci. Výrobcům tak zbudou na zadání jejich dat pouze dva dny," uvedl Šuravský ze společnosti S-Power.

Nové nařízení podle společnosti patrně postihne zejména menší výrobce, kteří data operátorovi odesílají ručně. Data lze totiž do systému zadat jen ze zařízení, na kterém má výrobce nainstalovaný bezpečnostní klíč. "Pokud jde o domácí pevný počítač, žádný vzdálený způsob zadání třeba z dovolené nepřipadá v úvahu. Jelikož OTE přichází s tímto nařízením v čase začínajících letních dovolených, hrozí majitelům zelených elektráren ztráta podpory opravdu reálně," dodal Šuravský.

Podle ministerstva a regulačního úřadu však zákon mezi povinnostmi výrobců neuvádí dodržování lhůty pro předání výkazů. Lhůty zmiňuje pouze prováděcí vyhláška. "Neplnění těchto dalších náležitostí (stanovených vyhláškou) není podmínkou pro zachování nároku na podporu elektřiny," uvádí ERÚ.

V případě sporu by sice v krajním případě o výkladu zákona rozhodoval až soud. Zmíněné stanovisko ministerstva průmyslu je nicméně podle ERÚ podstatné, protože právě ministerstvo je garantem zákona o podporovaných zdrojích energie a autorem vyhlášky o vykazování energie z podporovaných zdrojů. "Interpretace ministerstva tak svědčí o smyslu a účelu uvedených právních ustanovení," říká mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Výplatu podpory podporovaných zdrojů energie provádí v Česku od roku 2013 Operátora trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli samotní distributoři elektřiny.

"Jednáme se zástupci ERÚ na řešení tohoto problému a žádáme o schválení obchodních podmínek ve znění, které by výplatu podpory i v těchto případech umožnilo," sdělila ve čtvrtek za OTE Zuzana Dvořáková. Po zveřejnění stanoviska ERÚ dodala, že operátor pevně věří, že energetický úřad schválí obchodní podmínky OTE pro elektroenergetiku ve znění, které závěry stanoviska reflektují.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy