Lidé, kteří si vyrábějí elektřinu na střeše domu, o podporu nepřijdou, uklidňuje ERÚ

čtk pk čtk, pk
Aktualizováno 27. 4. 2018 12:20
Výrobci mají v praxi jen dva až tři dny na zadání výkazů. Pokud budou třeba na dovolené bez vlastního počítače, o podporu ale nepřijdou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Tuzemští výrobci takzvané zelené elektřiny se nemusí obávat, že kvůli novému nařízení Operátora trhu s elektřinou (OTE) přijdou o tisíce korun měsíčně. Pokud nestihnou zaslat údaje ve zkráceném termínu, nárok na podporu jim nezanikne - pouze ji dostanou později. Vyplývá to ze stanoviska Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a ministerstva průmyslu a obchodu.

"Překročení termínu předání údajů o výrobě elektřiny neznamená ztrátu nároku na podporu elektřiny, má však dopad na termín poskytnutí podpory, tj. k výplatě podpory může dojít až v dalším zúčtovacím období. Stejné závěry platí i pro vykazování v případě podpory elektřiny z druhotných zdrojů, z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a v případě podpory tepla," uvádí ERÚ ve svém výkladu vycházejícím z vyjádření ministerstva.

Na hrozící problém upozornil majitel společnosti S-Power Jaroslav Šuvarský, která se zabývá instalací malých fotovoltaických elektráren na střechy rodinných domů v Česku. Podle jeho výkladu nedávno uveřejněných pravidel OTE nebude možné nárokovat provozní podporu pro zelené zdroje v případě, kdy výrobce nezadá data z výkazů do systému operátora včas, tj. nejpozději do desátého dne po skončeném měsíci.

"Požadovaná data z výkazů mohou výrobci do systému OTE zadávat teprve po dálkovém odečtu z elektroměrů, které provádí distributor. Ty však obvykle nebývají v systému OTE dříve než pátý den po skončení měsíce. Distributor navíc provádí odčítání pouze v pracovní dny, takže když do načasování nevhodně zasáhne víkend, případně svátek, reálně se může stát, že se data z elektroměrů dostanou do systému až osmý den v měsíci. Výrobcům tak zbudou na zadání jejich dat pouze dva dny," uvedl Šuravský ze společnosti S-Power.

Nové nařízení podle společnosti patrně postihne zejména menší výrobce, kteří data operátorovi odesílají ručně. Data lze totiž do systému zadat jen ze zařízení, na kterém má výrobce nainstalovaný bezpečnostní klíč. "Pokud jde o domácí pevný počítač, žádný vzdálený způsob zadání třeba z dovolené nepřipadá v úvahu. Jelikož OTE přichází s tímto nařízením v čase začínajících letních dovolených, hrozí majitelům zelených elektráren ztráta podpory opravdu reálně," dodal Šuravský.

Podle ministerstva a regulačního úřadu však zákon mezi povinnostmi výrobců neuvádí dodržování lhůty pro předání výkazů. Lhůty zmiňuje pouze prováděcí vyhláška. "Neplnění těchto dalších náležitostí (stanovených vyhláškou) není podmínkou pro zachování nároku na podporu elektřiny," uvádí ERÚ.

V případě sporu by sice v krajním případě o výkladu zákona rozhodoval až soud. Zmíněné stanovisko ministerstva průmyslu je nicméně podle ERÚ podstatné, protože právě ministerstvo je garantem zákona o podporovaných zdrojích energie a autorem vyhlášky o vykazování energie z podporovaných zdrojů. "Interpretace ministerstva tak svědčí o smyslu a účelu uvedených právních ustanovení," říká mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Výplatu podpory podporovaných zdrojů energie provádí v Česku od roku 2013 Operátora trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli samotní distributoři elektřiny.

"Jednáme se zástupci ERÚ na řešení tohoto problému a žádáme o schválení obchodních podmínek ve znění, které by výplatu podpory i v těchto případech umožnilo," sdělila ve čtvrtek za OTE Zuzana Dvořáková. Po zveřejnění stanoviska ERÚ dodala, že operátor pevně věří, že energetický úřad schválí obchodní podmínky OTE pro elektroenergetiku ve znění, které závěry stanoviska reflektují.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy