Praha - Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo v květnu podmínky pro privatizaci dalších 3855 městských bytů. Opozice s tím však nesouhlasí.
Šanci odkoupit si od města svůj byt by tak nyní měli dostat nájemníci panelových domů z 80. až 90. let minulého století, které stojí především na Černém Mostě a na Barrandově.
Hlavní město chce prý prodat především byty, kde mají nájemníci smlouvy na dobu určitou.
Přečtěte si, jak co nejlépe pojistit svoji nemovitost, v našem Desateru pojištění nemovitosti vlevo vedle článku.
Očekávaný výtěžek privatizace městských bytů se pohybuje kolem čtyř miliard korun. Vysloveně o ceně se ale na zastupitelstvu zatím prý nebavili. Z výtěžku by se nicméně podle zastupitelů Prahy mělo pravděpodobně investovat i do sociálního bydlení.
Další detaily k privatizaci bytů
"Proces (privatizace) se bude odehrávat minimálně tři roky. Prodej je navržen do čtyř etap," poznamenal k privatizaci městských bytů náměstek primátora Ivan Kabický. První etapa privatizace je nicméně podle něj již připravena.
Primárně by se tak měly privatizovat celé bytové domy, a to především bytovým družstvům.
Byty ve všech privatizovaných domech by se měly podle informací ze zastupitelstva prodávat za tržní ceny. Mimo jiné i kvůli tomu si město nechá zpracovat znalecké posudky. Teprve až se bude schvalovat prodej jednotlivých bytových domů, rozhodne prý zastupitelstvo i o finální ceně privatizovaných bytů, respektive domů.
Domy, kde nájemníci nebudou chtít byty koupit, budou i nadále v nájmu a dům zůstane v majetku Prahy.
Mezi lokalitami, které jsou v současném plánu privatizace bytů, je na prvním místě sídliště na Barrandově a dále pak bytové domy na Chodově, Hájích, ve Stodůlkách, Strašnicích a Vysočanech.
Dále by se pak měly privatizovat další bytové domy na Černém Mostě, v Řepích, Dubči a Kyjích.
V majetku hlavního města je nyní přibližně 10 900 bytů v celkem 616 bytových domech. Část z nich (4265 bytových jednotek) se ale nesmí nyní prodávat kvůli tomu, že na jejich výstavbu se čerpaly státní dotace.