Nová služba: Dům před prodejem prověří inspektoři

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
29. 3. 2012 12:25
V Česku se začíná rodit trh prověřování stavu bytových nemovitostí před jejich prodejem
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: ČP

Praha - V Česku se začíná pomalu rodit nový trh prověřování stavu bytových nemovitostí před jejich prodejem. "Podobná služba dosud v České republice téměř neexistovala," říká Marie Báčová, poradkyně předsedy České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Volné místo na trhu chce využít například tuzemská skupina Dek. Firma tento týden oznámila, že letos očekává desetinásobný nárůst poptávky po prověření nemovitostí. Nyní těchto inspekcí dělá několik desítek ročně, letos očekává zakázky v řádu stovek inspekcí.

"Vyšší zájem je dán oživením realitního trhu a zároveň zvýšenou opatrností investorů, kteří po ekonomické krizi důkladněji zvažují, za co své peníze utratí," říká Ctibor Hůlka ze společnosti Dek.

Tato firma v rámci služby s názvem Nemopas vyvinula metodiku, která byty a rodinné domy hodnotí před prodejem podle sedmi základních parametrů. Prověřuje například statiku, izolaci před vlhkostí, hluk nebo stav technického zařízení budovy.

Nejen pro starší stavby

Kontrolu uskutečňuje nejen u starších staveb, ale například také u nových bytů, jejichž kvalita je podle Hůlky často špatná.

Cena inspekce se pohybuje u běžného rodinného domu od deseti tisíc korun. Provozovatelé služby zdůrazňují, že tato investice může zájemcům o koupi nemovitosti ušetřit mnohem větší částky.

Vedle popisu aktuálního stavu domu získá zájemce navíc ocenění nemovitosti včetně vyčíslení nákladů na sanaci vad.

Nemopas není jediný

Prázdné místo na trhu už stačilo přilákat také další firmy, a to i ze zahraničí. Do Česka míří kanadská franšíza A Buyer's Choice Home Inspections, z tuzemských firem nabízí podobnou službu také společnosti Bytecheck nebo Absolut-In.

"V České republice inspekce nemovitostí k bydlení zatím rozhodně rozšířená není," potrvzuje Marie Báčová. Z podobných služeb dosud zatím například Cech klempířů, pokrývačů a tesařů nabízel takzvanou inspekci řemesla, která ale prověřovala jen stav střech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Tisíc francouzských policistů a hasičů se zranilo během protestů proti důchodové reformě

Ve Francii bylo za poslední dva týdny během protestů proti důchodové reformě zraněno 1093 policistů, strážníků a hasičů. V rozhovoru s nedělníkem Le Journal du Dimanche to uvedl francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. Jeho resort v souvislosti s nepokoji eviduje také 2579 úmyslně založených požárů a 316 poškození veřejných budov, uvedla stanice BFM TV.

Prezident Emmanuel Macron a jím podporovaná vláda nakonec důchodovou reformu prosadili bez hlasování v dolní komoře parlamentu, což v ulicích francouzských měst vyvolalo eskalaci výtržností a násilností. Stávky a demonstrace začaly v polovině ledna, další je ohlášená na příští čtvrtek. Reforma navyšující minimální věk pro nárok na plný důchod zatím nevstoupila v platnost a francouzská obdoba ústavního soudu může její části nebo celý návrh smést ze stolu. Svůj verdikt oznámí 14. dubna.

"Když se spojí násilí, vandalismus a krajní levice, je povinností pořádkových sil říct stop," uvedl Darmanin. "Odmítám ustoupit intelektuálnímu terorismu krajní levice, který spočívá v převracení hodnot: z výtržníků by se stali oběti a z policie agresoři," dodal ministr. Politici podle šéfa vnitra "postrádají razanci vůči krajní levici, ať už kvůli intelektuálnímu spříznění nebo ze zbabělosti".

Kvůli údajně "svévolnému zatýkání a zadržování" demonstrantů při protestech byly podány desítky stížností na úřady, demonstranti kritizují "policejní násilí". Darmanin na to reagoval prohlášením, že nikdy neváhal potrestat ty, "kteří zneuctili svou vlastní uniformu". Policejní inspekce podle něj od začátku nepokojů zahájila 36 vyšetřování možného pochybení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Papež František po propuštění z nemocnice vede mši ke Květné neděli, promlouvá slabým hlasem

Papež František se po sobotním propuštění z nemocnice účastní mše ke Květné neděli na zaplněném vatikánském Svatopetrském náměstí. Slabým hlasem promluvil k věřícím. Mší začíná Svatý týden a velikonoční obřady, Vatikán mši živě přenáší.

Na mši jsou stovky kněží, kteří mají v rukou olivové ratolesti. Větvičky zelených rostlin si přinesli i přihlížející věřící. Papež jim všem požehnal, píše agentura ANSA. Podle agentury AFP je na náměstí 30 tisíc lidí.

Papež František teprve v sobotu dopoledne opustil římskou nemocnici Gemelli, ve které se léčil se zánětem průdušek. Papeže do nemocnice převezli ve středu, protože si stěžoval na problémy s dýcháním. V uplynulých letech papež podstoupil operaci střeva a měl i problémy s kolenem. Kvůli tomu v poslední době používá invalidní vozík. František už dříve uvedl, že by na svatopetrský trůn rezignoval, pokud by mu zdravotní stav znemožňoval vykonávat mandát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy